Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İnternet Üzerinden Emlak Vergisi Ödeme Nasıl Yapılır?

İnternet Üzerinden Emlak Vergisi Ödeme Nasıl Yapılır?

Emlak vergisi devlet açısından en büyük gelir kaynaklarından biridir. Kişilere ait taşınmaz arsa ve meskenler gibi mal varlıklarına uygulanan Emlak vergisi belli başlı ülkeler de ise değerli taşlar, altın, mobilya, zanaat ürünleri üzerinden bile alınabilmektedir. Ülkemizde şuan sadece arsa ve meskenler üzerinden Emlak vergisi alınmaktadır. Kişi engelli, dul, gazi, şehit yakını, işsiz, ev hanımı değilse üzerine kayıtlı arsa veya mesken bulunuyor ise Emlak vergisi mükellefidir.

Yukarıda sayılan kişiler ise devlet tarafından belirli şartlar ve mevcut durumları kanıtlanma zorunluluğu ile Emlak vergisinden muaf tutulurlar. Emlak vergisi birçok ülkede yerel belediyeler tarafından toplanmaktadır Ülkemiz gelişen teknoloji ve internete bağlı bilgisayar sistemleri ile artık Emlak vergisi ödemelerini vatandaşlarına oturdukları yerden yapabilmelerine olanak sağlamıştır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları yeni geliştirilen sistem ile Emlak vergilerini sorgulayabilmekte ve basitçe kredi kartları ile internet üzerinden ödeyebilmektedirler. Peki, Emlak vergisi hangi siteler üzerinden nasıl kolayca ödenmektedir?

Gelir İdaresi başkanlığı daha fazla Emlak vergisi tahsilatı yapabilmek, hem de vatandaşlarının bizzat belediyelere gidip sıra beklemesi durumunu ortadan kaldırmak için “İnternet Vergi Dairesi” adı altında vergi ödemelerinin sorgulanıp online olarak yapılabileceği bir hizmet sitesi açtı. www.intvrg.gib.gov.tr adresini bilgisayarınızda ki herhangi bir tarayıcıya yazıp enter tuşuna bastığınızda, sizi Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi sitesinin giriş sayfasına ulaştırıyor. Giriş sayfası ise Türkçe bilen tüm vatandaşlar için anlaşılır basitlikte tasarlanmış. Siteye bilgisayarınızdan girebildiğiniz gibi interneti olan akıllı cep telefonunuzdan da giriş yapabiliyorsunuz. Telefonunuza Google Play den gibi uygulamasını indirerek istediğiniz yerden, istediğiniz zaman siteye erişim sağlayabiliyorsunuz.

Emlak vergisi ve diğer tüm vergiler ile alakalı duyurular ve hatırlatmaları site üzerinden takip edebiliyorsunuz. Gelelim Emlak vergisi ödemesine. Öncelikle Emlak vergisi borcu ödeme ve sorgulama sayfasına iki şekilde yönlendirilebiliyorsunuz:

  • T.C. Kimlik numarası ile giriş butonuna tıklayarak
  • Turkiye.gov.tr üzerinden giriş butonuna tıklayarak
ÖNEMLİ  Konut Kadar Üreten Firmada Araştırılmalı

Bu iki seçenek de hemen site açılınca karşınıza çıkıyor. T.C. Kimlik numarası ile girişe tıkladığınızda açılan pencereye T.C. Kimlik numaranız, annenizin kızlık soy isminden sıralaması farklı olabilecek şekilde 2 harf ve doğum tarihiniz isteniyor. Alt kısımda ise güvenlik kodu bulunmakta. Güvenlik kodunu da doldurarak, giriş yazan butona tıklıyorsunuz ve Emlak Vergisi sorgulama, ödeme sayfasına yönlendiriliyor burada kredi kart numaranızı girerek ödemenizi yapabiliyorsunuz. Aynı şekilde PTT den e-devlet şifresi alan kişiler aynı sitede yer alan Turkiye.gov.tr butonuna tıklayarak e-devlet şifresini girerek buradan Emlak vergisi borçlarını sorgulayıp ödeyebilirler.

Bunun yanı sıra, bazı belediyelerin web siteleri üzerinden de kredi kartı ile online emlak vergisi ödeme işlemi yapılabilmektedir. Bunun için yapmanız gereken, bulunduğunuz ilçenin bağlı olduğu belediyenin internet sitesine girerek, online ödeme işleminin yapılıp yapılamadığını kontrol etmektir.

Bu konuya benzer içerikli olarak aşağıdaki konuları da inceleyebilirsiniz:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ