Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İnşaat Bitirme Süresi 4 Yıla Çıkıyor

İnşaat Bitirme Süresi 4 Yıla Çıkıyor

İnşaat sektöründe yaşanacak olası daralmadan vatandaşı korumak isteyen hükümet, inşaat bitirme süresini 48 aya uzatmak için çalışma başlattı.

İNŞAAT BİTİRME SÜRELERİ UZUYOR

Hem inşaatçıyı rahatlatmayı hem de tüketiciyi korumayı amaçlayan çalışmanın ilk adımını Çevre ve Şehircilik Bakanlığı attı. Geçen yıl ağustos ayında inşaat sektörü temsilcilerinin bu yönde taleplerini alan bakanlık, gerekli düzenlemeleri yaparak konuyu asıl muhatabı olan Ticaret Bakanlığı’na sevk etti.

AMAÇ VATANDAŞI KORUMAK

Ticaret Bakanlığı da talepleri ve piyasa koşullarını dikkate alarak hazırladığı kanun tasarısını Meclis’e sundu. Buna göre, inşaat alanı 10 bin metrekarenin altında olan inşaatlar için bitirme süresi 30, 10 ila 15 bin metrekare arasındakiler için 36, 15 ila 20 bin arası için 42, 20 bin metrekarenin üzerindekilerde yapı ruhsatının alınmasından itibaren 48 ay olarak belirlendi. İnşaat bitirme sürelerinde gecikmeler yaşanabileceğini vurgulayan İnşaatçılar Derneği (İNDER) Başkanı Nazmi Durbakayım, bu gecikmenin de sektöre telafisi imkânsız zararlar verebileceğinin altını çizdi. Durbakayım, bu yönde alınacak bir kararın sektörde rahatlama olacağını söyledi.

ÖNEMLİ  'Faizsiz Konut Edindirme'de Talep Patlaması
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ