Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İmar planı değişikliği

İmar planı değişikliği

İmar planı değişikliği konusundaki işleyişten bahsetmeden önce, bu planın ne olduğuna dair sizlere birkaç ufak bilgi vermek istiyoruz. İlçe, köy, kasaba, belde gibi mekanlarda ikamet eden halkın, kültürel ve sosyal ihtiyaçlarını karşılayacak, yaşam kalitesini arttırma yönünde fayda sağlayacak, ekonomik, demografik, tarihsel ve fiziksel özellikleri gibi özellikleri üzerinde araştırma ve geliştirme çalışmaları yürütecek, kentsel yerleşim ve gelişim yönelimlerini inceleyerek alternatif çözümler üretmek için yapılacak olan çalışmalar ve arsa, tarla, arazi gibi bölgelerin kullanımı hakkında verilecek olan kararlar işleyiş şeması bütününe imar planı adı verilmektedir. Bu planın esaslarını, bütünlüğünü ve sürekliliğini engellemeyecek şekilde teknik ve bilimsel verilere dayalı olan kamu yararına yapılan değişikliklere imar planı değişikliği adı verilmektir.

Söz konusu değişiklikler nasıl yapılır?

  • Plan kapsamında değişikliğe uğrayacak olan bölgenin bağlı bulunduğu belediye, yatırımcı ve ilgili bakanlık tarafından görüş talebinde bulunulur. Bakanlığın atayacağı bilirkişi ile rapor düzenlenir.
  • Hizmet veren bir bölgenin iptali isteniyor ise, aynı bölgede aynı şartlar altında hizmet veren ikinci bir bölgenin olması gereklidir.
  • Bölge nüfusunun artması durumunda, sosyal ve teknik alt yapı ihtiyacı doğması halinde standartlara uygun olarak yapılacak olan plan değişikliği, söz konusu bölgeye verilmiş bir hizmet olarak görülür.
  • Alandaki binalarda bulunan kat sayılarının artırılması talep edildiğinde veya daha basit bir anlatım ile, apartman kat sayısı arttırmak istenildiğinde; Kat adedi tayininde değişikliğe gidilerek aşağıdaki formül uygulanmalıdır.

K =+ 7 metre ( Karşılıklı bina cephelerinin kendi aralarındaki mesafesi K harfi ile belirlenmiştir. )

Bölgenin bağlı bulunduğu belediye ve mücavir alan sınırları içinde kalan bölgelere, belediye başkanlığı tarafından belediye meclis gündemine taşınarak, üye fikirleri alınır. Yasal çoğunluk sağlandığı takdirde imar planı değişikliği 15 gün içerisinde incelenerek karara bağlanır. Bu kara gerekçesiyle birlikte kamuoyuna beyan edilmek zorundadır. Onay alan değişikliklere, 30 günlük bir süreç içerisinde itiraz hakkı bulunmaktadır. Bu süreç kapsamında kamuoyuna ilan edilecek olan imar değişikliği ne, olası bir itiraz olmaması durumunda, 30 gün sonra yasal olarak kabul edilerek işleme konulur.

ÖNEMLİ  Kayseri'de dönüşüm kapsamındaki 2'nci etap çalışmaları başladı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ