Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İmar Barışı’nda Süre Uzayacak!

İmar Barışı’nda Süre Uzayacak!

Vatandaştan gelen talep doğrultusunda İmar Barışı’nda sürenin uzaması bekleniyor

İMAR BARIŞI’NDA KAPSAM GENİŞLEDİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İmar Barışı kapsamını genişletme nedenini vatandaştan gelen talep olarak açıkladı. Geçmişte Sarıyer’de kimi mahallelere imar barışına başvuru hakkı tanındığını, diğer mahallelerden de benzer talepler geldiğini belirten yetkililer, “Sarıyer’de buna benzer nitelikte olup sahilin arka taraflarında kalan, aynı şekilde Beykoz ve Üsküdar’da sahilin gerilerinde kalıp ‘Biz de İmar Barışı’ndan diğerleri gibi faydalanmalıyız’ diyen kesim vardı. Bunun üzerine Üsküdar’da 5, Beykoz’da 9 ve Sarıyer’de 3 bölge de kapsama alındı” dedi.

BOĞAZ’DA ALAN GENİŞLEDİ

Boğaziçi öngörünüm alanı sahil şeridi ve öngörünüm bölgesi olmak üzere toplam 4.634 hektar. Daha önce 455 hektar alan İmar Barışı’na dahildi, şimdi 600 daha ilave geldi ve toplam 1.100 hektar alan İmar Barışı’na dahil edilmiş oldu.

İMAR BARIŞI’NDA SÜRENİN UZAMASI BEKLENİYOR

Öte yandan dikkat çeken bir nokta da imar barışına başvurunun 31 Aralık’ta sona erecek olması. Teklifin yasalaşmasının da birkaç gün alacağı düşünüldüğünde vatandaşların başvuru ve ödeme yapmak için süresi kalmıyor. Bu nedenle Bakanlığın İmar Barışı’na başvuru için ek süre tanıması bekleniyor.

İMAR AFFINDA SAYI 10 MİLYONA YAKLAŞTI

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Gaziantep Valisi Davut Gül’ü makamında ziyaret etti. Burada yaptığı açıklamada İmar Barışı’na 9 milyon 210 bin kişinin başvurduğunu ve bu kişilerin 10 milyar 350 milyon TL’lik bedeli yatırdığını belirten Kurum, “Devletin vatandaşıyla barışını içeren, vatandaşımızın elektriğini, suyunu ve doğalgazını alabilmesi adına yapılan bu düzenlemede 10 milyona yakın vatandaşımız kanundan istifade etti.” dedi.

ÖNEMLİ  İmar Barışı'nda Süre Uzamayacak!

ÇİNGENE KIZI MOZAİĞİ ŞEHRE KATKI SAĞLAYACAK

Daha sonra gazetecilere açıklamalarda bulunan Kurum, “Çingene Kızı” mozaiğinin parçalarının kısa bir süre önce Gaziantep’e getirilmesinden memnuniyet duyduğunu anlatarak mozaiğin kente getirilmesiyle turizm ve ekonomi anlamında da önemli kazanımlar yakalayacağına inandığını vurguladı. Bakan Kurum, Gaziantep’e bakanlık olarak yapılacak ve desteklenecek projelere ilişkin bilgi verdi.

DEVLETİN KASASINA 10 MİLYAR GİRDİ

“İmar Barışı ile ilgili genel bilgileri vermek istiyorum.” diyen Kurum, “Türkiye’de toplam 9 milyon 210 bin vatandaşımız İmar Barışı’na başvurdu ve 10 milyar 350 milyon liralık bedel yatırdı. Biliyorsunuz 31 Aralık’ta bu süreç tamamlanıyor. 10 milyona yakın vatandaşımız bugüne kadar İmar Barışı’ndan yararlandı. Devletin vatandaşıyla barışını içeren, vatandaşımızın elektriğini, suyunu ve doğalgazını alabilmesi adına yapılan bu düzenlemede 10 milyona yakın vatandaşımız kanundan istifade etti.”

BOĞAZ’DAKİ YALILAR BARIŞA DAHİL EDİLMEDİ

Bakan Kurum, Boğaziçi’nde İmar Barışı kapsamını genişleten düzenlemeyle ilgili bir soru üzerine de, “Dün Plan Bütçe Komisyonumuza İmar Barışı’na ilişkin bir teklif sunuldu. Bu teklif sınırlarını ihtiva ediyordu. Daha önce biliyorsunuz biz İmar Barışı’ndan boğaz ön görünümünde Tarihi Yarımada, Çanakkale’de belirli alanları İmar Barışı’na dahil etmemiştik. Ancak boğaz ön görünümünde kalan Sarıyer, fiilen ön görünümünde olmayan ancak ön görünümün sınırları içerisinde yer alan alanı da İmar Barışı kapsamına almıştık. Tabii gelinen süreçte yapılan incelemeler neticesinde boğaz ön görünümünde olan ancak fiilen ön görünüm olmayan ve buradaki vatandaşlarımızın elektrik, su ve doğalgaz gibi problemlerini çözecek sınırları yeniden incelendi. Teklifin içeriği Üsküdar’da, Beykoz ilçemizde ve Sarıyer ilçemizde ön görünümde olan, fiilen ön görünümde olmayan yapıların problemlerini çözmek adına teklif edilmiş bir düzenleme. Boğaz sınırları içerisindeki ve sahil şeridindeki yalılar bu düzenlemeye dahil değil.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ