Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

İlk Satışlar için Vergi Muafiyeti

İlk Satışlar için Vergi Muafiyeti

Sektör temsilcileri, vergi harcı ve KDV indiriminin kalıcı olmasını ve ilk satışlarında vergiden muaf tutulması talep ediyor

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ ATO’DA BULUŞTU

Ankara Ticaret Odası (ATO) Yönetim Kurulu Başkanı Gürsel Baran, gayrimenkul sektörü temsilcilerinin yanı sıra Türkiye Tüm Emlak Müşavirleri Federasyonu çatısı altında bulunan ve ülkenin çeşitli yerlerinden gelen emlak odaları başkanlarıyla ATO’da düzenlenen toplantıda bir araya geldi. Baran, gayrimenkul sektörünün gündeminde yer alan konu ve sorunların ele alındığı toplantının açılışında yaptığı konuşmada, inşaat ve gayrimenkul sektörünün Ankara’da önemli bir ekonomik büyüklük oluşturduğunu belirtti.

SEKTÖRÜN EKONOMİK BOYUTU ÜLKE BAZINDA YÜZDE 25-30 CİVARI

Sektörlerle ilgili komitelerin de gelişmeleri yakından izleyerek çözüm önerileri ürettiğini ifade eden Baran, inşaat sektörünün gayrisafi milli hasıla içindeki payının yüzde 7-8 seviyesinde olduğunu ve etkilediği diğer sektörlerle birlikte payının yüzde 25-30’a yükseldiğini belirtti.

Baran, geçen yılın 3. çeyreğinde inşaat sektörünün yüzde 5,3 küçüldüğüne dikkati çekerek, “Hükümetin gayrimenkul alımlarında KDV’yi yüzde 18’den 8’e düşürmesi ve emlak alım satımlarında harçları yüzde 4’ten 3’e indirmesi emlak piyasasını hareketlendirdi. Gayrisafi yurt içi hasıla verilerinin 4. çeyrekte de büyüme olarak açıklanmasını bekliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İLK SATIŞ VERGİDEN MUAF TUTULSUN

Taşınmaz ticaretinin ele alındığı toplantıda, gayrimenkullerin gerçek değeri üzerinden satılmasına ilişkin düzenleme ve bundan etkilenecek üyeler için yapılabilecek hazırlıklar üzerinde de duruldu. Gayrimenkullerin gerçek değerinden satışına başlandığında, halihazırda tapudaki değerlerin çok düşük ve gerçek değerle aradaki farkın çok büyük olacağına işaret edilerek, ilk satışların vergiden muaf tutulmasının önemi vurgulandı.

ÖNEMLİ  Ev Almak için En Uygun Dönem

TAPU HARCI İNDİRİMİ KALICI HALE GELMELİ

Satışların, taşınmazın gerçek değeriyle gerçekleşmesi durumunda tapu harçlarının da çok yüksek tutara ulaşacağı ifade edilen toplantıda, bu durumda tapu harçlarında da indirim yapılmasının gerekli olacağı kaydedildi. Konut satışlarında 31 Mart’a kadar geçerli olan KDV ve harç indiriminin kalıcı hale getirilmesinin değerlendirildiği toplantıda, gerçek bedelli konut satışlarında değer tespiti konusunda sorumlu emlak danışmanlarının yetkilendirilmesi de ele alındı.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ