Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Gayrimenkul Kıymetler Borsası Kuruluyor

Gayrimenkul Kıymetler Borsası Kuruluyor

Türkiye’de dünyanın en büyük Gayrimenkul Kıymetler Borsası kuruluyor

KONUTUNUZA AİT TÜM BİLGİLER ELİNİZİN ALTINDA OLACAK

MÜSİAD EXPO Fuarı Projeler Vadisi kapsamında tanıtımı yapılan GABORAS. Tapu işlemlerinde yeni bir dönemi müjdeledi. Mayıs ayında kurulan GABORAS, Türkiye merkezli dünyanın en büyük Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nın kurulmasına da öncülük ediyor. Sektörün borsalaşmasıyla birlikte vatandaşlar sahip oldukları gayrimenkullere ilişkin tüm bilgilere elektronik ortamda tek tuşla, en hızlı ve en güvenilir şekilde erişebilecek.

ÜLKENİN LOKOMOTİF SEKTÖRÜ

Bu yıl 17. düzenlenen MÜSİAD EXPO Fuarı’da oluşum hakkında bilgi veren MÜSİAD Genel Başkanı Abdurrahman Kaan, Türkiye ekonomisinin taşıyıcı sektörlerinden biri olan ve 2023 yılı hedeflerine ulaşılması noktasında hayati önem teşkil eden gayrimenkul sektörünün sürdürülebilir başarı elde etmesinin, ülkemiz için büyük bir öneme sahip olduğunu söyleyerek,  “Gayrimenkul sektörü,  yüzde 16’lık oranı ile Türkiye ekonomisinin lokomotifi konumunda yer almaktadır.” açıklamasını yaptı.

GABORAS

30 Mayıs 2018 tarihinde kurulan Gayrimenkul Kıymetleri Borsası, kısa adıyla GABORAS, gayrimenkul sektöründeki büyümenin devam etmesi ve verilerin şeffaf, güvenilir, elektronik ve hızlı tek bir ortak platformda toparlanması anlamını taşıyor. GABORAS projesi kapsamında, bugün için gelinen aşamada İslam İş Birliği Teşkilatı Ekonomik ve Ticari İşbirliği Daimi Komitesi (İSEDAK) üyesi 57 ülke ile MÜSİAD’ın faaliyette olduğu 74 ülkede, Türkiye merkezli Dünyanın En Büyük Gayrimenkul Kıymetler Borsası kurulması için çalışmalar başlatıldı” dedi.

TÜRKİYE GAYRİMENKULÜN ODAK NOKTASI OLACAK

Gayrimenkul Kıymetleri Borsası (GABORAS) Genel Müdürü İshak Kurtuluş Altun: “GABORAS’ın kurulmasındaki ana gaye; Türkiye Varlık Fonu’nun kuruluş amaçlarına paralel olarak, ülkemizi gayrimenkul alanında ulusal ve uluslararası düzeyde odak noktası haline getirmek. Birçok yabancı yatımcının ihtiyacı olan güven ortamını GABORAS sayesinde tesis edeceğiz. Bu minvalde, sermaye piyasalarında büyüme ve derinleşmeyi, İslami finansman varlıklarının kullanımında artışı, büyük projelere bütçe dışı kaynak oluşturmayı ve yerli şirketlerin proje ve sermaye bazında desteklenerek küresel oyuncu konuma geçmelerini hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

ÖNEMLİ  Ödenmemiş Aidatlar Nasıl Tahsil Edilir?

DÖRT AŞAMALI SİSTEM

Gayrimenkul sektöründe bir ilk olan GABORAS, Gayrimenkul’ün geri kazanımını 4 temel aşamada değerlendiriyor,

1.Varlık Yönetim Sistemi: 

Gaboras, tapularınızı ve/veya tapu üzerinden tesis edilmiş haklarınızı (ipotek, teminat..) varlık olarak niteler ve kabul eder. Sistem sayesinde tüm varlıklarınızı kolayca tek bir sistem üzerinden izleyebilir, yönetebilirsiniz. Tek ya da binlerce tapu aynı elektronik altyapı üzerinden izlenebilir.

2.Varlık Takibi Sistemi:

Büyük veri destekli statik ve dinamik veri akışıyla çalışan “Varlık Takip Sistemi” üzerinden sisteme kaydı yapılmış varlıklar hakkında 7/24 bilgi alınabiliyor. Varlık sahipleri birçok bilgiye çoklu dil desteğiyle erişebiliyor.

3.Güvenli İşlem Platformu: 

Kurulacak Gayrimenkul Kıymetler Borsası’nda GABORAS üzerinden satın alma, kiralama, ipotek tahsis etme, teminat verme, hasılat paylaşımı, kat karşılığı ve parselasyon gibi tüm işlemleri gerçekleştirmek mümkün.

4.Konumsal İşlem:

Sistem üzerinden alan (metrekare) ve konum odaklı işlemler yapılabilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ