Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Evin Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Evin Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

Ev alırken veya satarken en önemli konulardan biriside evin alanıdır. İmar Barışında insanların en çok hata yaptığı konularında başında gelen evin metrekare hesabı nasıl yapılır?

Alım satım sırasında konutun fiyatı kadar önemli bir konuda metrekaresidir. Bir çok insan konut alırken satıcının söylediği metrekare hesabını teyit için kendide ölçüm yapmayı tercih etmektedir. Yine İmar Barışına başvuru sırasında istenen bilgilerden biride evin alanıdır. Evin net ve brüt ölçümlerini kendinizde yardım almaya gerek kalmadan kendini yapabilirsiniz.

İMAR BARIŞI BAŞVURUSU

İmar Barışında yanlış beyan vermemek için binanın gerçek metrekarelerin çıkarılması, ölçülerin doğru hesaplanması gerekiyor. 9 Ağustos tarihine kadar yapılan başvurularda, yanlış bilgi verildikten sonra yapı kayıt belgesi için yapılan ödeme geri alınamıyor ve imar barışına başvuru hakkı elden gidiyordu. Ancak kanunun 9 Ağustos’ta revize edilmesiyle, vatandaşlara yanlış bilgilerini güncelleme hakkı tanındı” dedi.

KONUTUN ALANINI HESAPLAMA

Satışa çıkardığınız ya da almayı düşündüğünüz evin metrekaresi, aslında bu evin yaşam alanını tam olarak ortaya koymayabilir. Özellikle tüm alanın hesaplandığı durumlarda ise en önemli nokta, brüt ve net metrekare hesaplamasını doğru bir şekilde ayırabilmektir. Brüt metrekare hesabında, duvar kalınlıkları, merdiven ve asansör boşlukları, elektrik şaftları gibi yaşam alanı olarak kullanılmaya elverişli olmayan ölçütler de, hesaplamaya dahil edilmektedir.

KONUTUN NET YAŞAM ALANINI HESAPLAMAK

Bu nedenle özellikle evin yaşam alanını hesaplamak istiyorsanız, evin her bir odasının ayrı ayrı hesaplanması ve bu değerlerin toplanması, en doğru sonuca ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Yaşam alanınızın net değerlerini çıkardığınız zaman da, mobilyalarınız, aksesuarlarınız ve yaşam alanlarınız için doğru bölümlendirmeyi çok daha rahat bir şekilde yapabilirsiniz. Evinizdeki bir odanın metrekaresini ölçmek istiyorsanız, yapmanız gereken işlem son derece basittir. Ancak bir odanın metrekaresini ölçmek için o odanın dikdörtgen şeklinde olması, her zaman daha doğru sonuçlar elde etmenizi sağlayacaktır.  İki kenarın uzunluklarını birbiri ile çarptığınız zaman ise, o oda için metrekare cinsinden alan hesaplamasını yapmış olacaksınız.

ÖNEMLİ  Bakan Kurum'dan yeni sosyal konutlara ilişkin paylaşım

ODALARINIZ DÜZ DEĞİLSE

Yine de her zaman dikdörtgen bir odaya sahip olmayabilirsiniz. Bu gibi durumlarda evin ya da odanın imar planı ile ölçümleme yapmanız daha doğru olacaktır. Bu nedenle özellikle bombeli ya da yuvarlak yapıda köşelere sahip bir odayı ölçmek isterken, odanın bombeli kısımlarını dik üçgenlere ayırmanız, en yakın sonucu elde etmenizi kolaylaştıracaktır. Bir dik üçgenin alanı, birbirine dik olan iki kenarın çarpımının yarısına eşit olacağından, çıkan sonuçları birbiri ile topladığınızda alanınızın metrekaresini rahatlıkla hesaplamış olursunuz.

ÖRNEK METREKARE HESAPLAMA

Örneğin, iki farklı kenar uzunluğu bulunan bir odanın alan hesabını ele alalım. Duvarlardan biri 250 cm, diğeri ise 200 cm değerlerine sahipse, yapacağınız işlem bu iki değeri birbiri ile cm ya da metre cinsinden çarpmanız olacaktır.

250 cm x 200 cm = 5 m²

Kısaca bu örnekteki odanın yaşam alanı 6 metrekare olarak belirlenmiş olacaktır. Bu alan, net değeri verdiği için, tamamı yaşam alanınız için kullanılabilir anlamına gelmektedir. Bu nedenle özellikle ev satın almayı düşünüyorsanız, satıcı ile iletişime geçtiğinizde net alan bilgisini mutlaka edinmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ