Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Evi kiraya verirken dikkat edilmesi gerekenler?

Evi kiraya verirken dikkat edilmesi gerekenler?

Sahibi olduğunuz bir konutu kiraya verirken, hem sizin hem de kiracınızın çıkarlarını koruyan bir kontrat hazırlamanız gerekmektedir. Kira kontratlarının yazılı olması çok daha iyi olmasına rağmen sözlü olarak yapılabilmektedir. Ancak, kanun kapsamında bazı haklardan yararlanabilmek için yazılı yapılması şartı aranmaktadır. Mülk sahibi kiracısı hakkında titiz bir araştırma yapmalıdır, sonuç olarak hiçbir ev sahibi evinin kötü kullanılmasını istemez.

Gayrimenkul sahiplerine evi kiraya verirken dikkat edilmesi gerekenler? Konusunda birkaç araştırma maddesi önermek istiyoruz;

  • Yazılı olarak kira kontratı sözleşmesi yapılmalı
  • Kiracınız olacak kişinin, kirayı ödeyebilecek sabit bir gelirinin olup olmamasını araştırmanızda fayda var.
  • Mülkünüzü kiralayacak olan kişiden kefil talep edebilirsiniz, olası bir olumsuz durumda muhatap olarak alacağınız kefilin; esnaf, memur veya tanınmış bir kişi olması işinizi kolaylaştıracaktır.
  • Mülkte kullanılan elektrik, doğalgaz ve su gibi hizmetlerin, mülkü kiralayan kişinin üzerine kira kontratı ile birlikte müracaat ederek açtırılması gerekmektedir. Bu sayede kira durumunun sona ermesi durumunda mülk sahibi olası hizmet borçlarından sorumlu tutulamaz.
  • Mülkün konut şeklinde mi yoksa iş yeri olarak mı kullanılacak kontrat içerisinde net bir şekilde belirtilmeli.
  • Mülk içerisinde mevcut ise demirbaşların bir listesi yapılarak genel görünümü hakkında detaylı bilgi verilmeli.
  • Mülkün genel durumu ( kapı, pencere, parke, fayans ) gibi ürünlerin sağlamlığı ve güncel durumu hakkında bilgi verilmeli.
  • Kontrat üzerinde depozito bedeli belirlenerek mümkünse tahsil edilmeli veya kefilli bir şekilde senet alınmalı.

Yukarıda belirtilen araştırmalara ek olarak dilerseniz, bireysel durumunuzun hassasiyetini gözetecek maddeler ekleyebilir veya çıkartabilirsiniz. Evi kiraya verirken dikkat edilmesi gerekenler? Konusunda mülk bir apartman dairesi olarak geçmekteyse, apartman yönetimi tarafından alınmış olan özel kararları bağlayıcı olarak kontrat üzerinde belirtebilirsiniz. Ortak kullanım alanlarında bulunabilecek mevcut şartları kontrata eklemeniz halinde, apartman yönetimi tarafından olumsuz karşılanacak davranışların önüne geçebilirsiniz. Ayrıca, kiracınıza kefil olarak imzasını alacağınız kişinin, kira kontratı süresince kefil olduğunu belirten bir yazı almanız yararınıza olacaktır. Evi kiraya verirken dikkat edilmesi gerekenler? Konusunda daha detaylı bilgi sahibi olmak ve kendinizi daha iyi güvence altına almak istiyorsanız; kira sözleşmesi yaparken bir emlak danışmanına başvurmanız faydalı olacaktır.

ÖNEMLİ  Dikkat çeken teklif: Bağdat Caddesi’nde tam konut alma vakti
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ