Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Emlak Vergisi Ödemeleri Ertelendi mi?

Emlak Vergisi Ödemeleri Ertelendi mi?

Emlak vergisinin 1 Mart’ta başlayan birinci taksit ödemeleri 31 Mayıs’ta sona eriyor. İkinci taksit ödemesi ise Kasım ayında gerçekleşecek. Peki koronavirüs salgını nedeniyle emlak vergisi ödemelerinde erteleme yapıldı mı?

Emlak Vergisi Ertelendi mi?

Bakanlığın hazırladığı Genel Tebliğ’de mükelleflerin Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında vermeleri gereken muhtasar ve katma değer vergisi beyannamelerinin verilme süresi 27 Temmuz 2020 günü sonuna kadar uzatıldı.

Söz konusu beyannameler kapsamında tahakkuk eden vergilerin ödeme süreleri ise altışar ay uzatılıp ödemelerin Ekim, Kasım ve Aralık aylarının son haftası içinde yapılabilmesine imkan sağlandı.

Diğer taraftan İçişleri Bakanlığı’nın yayımladığı genelge kapsamında 65 yaş ve üstü ile kronik rahatsızlığa sahip vatandaşlarımız için getirilen sokağa çıkma yasağı uygulaması kapsamında 65 yaşın üzerinde olması ya da kronik rahatsızlığı bulunması nedeniyle sokağa çıkamayacak olan vergi mükellefleri ile meslek mensupları tarafından sokağa çıkma yasağının başladığı tarih ile sona ereceği tarih arasındaki dönemin mücbir sebep hali olarak kabul edilmesi ve bu dönemle ilgili olarak verilmesi gereken beyannameler ile bunlara istinaden tahakkuk eden vergilerin ödeme süresi yasağın kalktığı tarihi takip eden 15’inci günün sonuna kadar uzatılması Bakanlık tarafından uygun bulundu.

Kimler Emlak Vergisi Öder?

Bina vergisini, binanın maliki, varsa intifa hakkı sahibi, her ikisi de bulunmuyorsa binaya malik gibi tasarruf edenler emlak vergisi ödeyecek.

Bir binaya paylı mülkiyet durumunda malik olanlar, hisseleri oranında mükellef olarak görülüyor.

Elbirliği mülkiyette malikler vergiden müteselsilen sorumlu.

Kimler Emlak Vergisi Ödemez?

  • Hiçbir geliri olmayan,
  • Sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri olmayan emekliler,
  • Şehitler,
  • Gaziler,
  • İşsizler
  • Engelliler,
  • Dul ve yetimler.
ÖNEMLİ  Emlak Vergisi Ne Zaman Ödenecek?

Emlak Borcu Sorgulama Nasıl Yapılır?

Emlak vergi borcu sorgulaması e-Devlet üzerinden yapılıyor. 

Emlak Vergisi Nasıl Hesaplanır?

4 yılda bir takdir komisyonları tarafından emlak değerleri tekrardan belirleniyor. Son olarak 2017 yılında tespit edilen değerler, 2021 yılına kadar geçerli oluyor. Ara yıllarda tespit edilen rakama yeniden değerleme oranı ekleniyor.

Yeniden değerleme oranı bu yıl için yüzde 22.58 olarak belirlendi. Buna göre, Emlak Vergisi değeri yeniden değerleme oranının yarısı olan (yüzde 23.73/2) yüzde 11.29 artırılarak hesaplanacak.

Rakam üzerinden, gayrimenkulün türüne (mesken, işyeri, arsa, arazi) göre belirlenen oranlar göz önüne alınarak, vergi bedeli çıkarılıyor. Konutların vergi oranı büyükşehir sınırlarında binde 2, büyükşehir olmayan yerlerde ise binde 1 olarak hesaplanıyor.

İşyerleri için ise; büyükşehirlerde binde 4, diğer illerde binde 2, arsalar için büyükşehirlerde binde 6, diğer illerde binde 3, araziler için büyükşehirlerde binde 2, diğer illerde binde 1 şeklinde hesaplanıyor.

Örnek Emlak Vergisi Hesaplama

Meskenin 2019 yılına ait emlak vergi değeri: 130 bin lira

2019 yılına ait yeniden değerleme oranının yarısı: Yüzde 11,29

Meskenin 2020 yılı emlak vergi değeri: 144.677 lira

Bin liraya kadar olan kesirler dikkate alınmayacağından verginin tahakkukunda esas alınacak emlak vergi değeri: 144 bin lira

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ