Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Emlak Verginizi Kolayca Hesaplayın

Emlak Verginizi Kolayca Hesaplayın

Emlak vergisi; konut, işyeri, arsa veya arazi sahiplerinin her yıl Mayıs ve Kasım aylarında iki taksitte ödediği vergidir. Peki ne kadar emlak vergisi ödeyeceksiniz?

EMLAK VERGİSİ HESAPLAMA YÖNTEMİ

Emlak vergisi tutarı konut, işyeri, arsa ve araziler için farklı oranlar kullanılarak hesaplanmaktadır. Bu oranlar ise; konutlar için binde 1, işyerleri için binde 2, arsalar için binde 3 ve araziler için binde 1’dir. 

Gayrimenkulün bağlı olduğu belediye büyükşehir statüsünde ise bu oranlar iki katına çıkmaktadır. İlgili vergi yılı içerisinde gayrimenkulün asgari rayiç değerleri üzerinden bu oranlar kullanılarak ilgili yıl için ödenecek emlak vergisi tutarları hesaplanmaktadır. 

Örnek olarak rayiç değeri 250 bin lira olan büyükşehir sınırlarındaki bir konut için ödenecek emlak vergisi tutarı, 2500.000 × 2 / 1000 = 500 lira olarak hesaplanacaktır.

EMLAK VERGİSİ ÖDEMELERİ

Emlak vergisi ödemelerini taşınmazın bulunduğu belediyeye başvurarak gerçekleştirebilirsiniz. Emlak vergisi ödemelerini belediyeye gitmeden de yapmanız mümkün. Ödeme işlemini PTT ile havale yoluyla ya da emlak vergisi mükellef numarasını kullanarak yapabilirsiniz. En kolay ödeme yolu ise taşınmazın bağlı bulunduğu belediyenin e-belediye sistemine TC Kimlik numarası veya sicil numarası ile giriş yaparak kredi kartıyla ödeme yapmak.

ÖNEMLİ  Emlak Vergisinde Mücbir Sebep
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ