Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Emlak Vergi Oranları

Emlak Vergi Oranları

Emlak vergisi nedir ve kimler öder ?

Sahibi olduğunuz Arsa, Arazi, Daire ve Bina gibi mülkleriniz için ödemeniz gereken bir vergi türüdür. Tapusu olan mülklerde ( tarla vb. hariç ) tapu belgesi kimin adına düzenlenmiş ise, o kişi vergiyi ödemek zorundadır.

Emlak vergi değeri nedir ?

Arazi ve binaların, Emlak Vergisi Yasasında geçen 29. Maddeye istinaden belirlenen değerlere vergi değeri adı verilmektedir. Arazi ve arsalar için 213 sayılı Vergi Usul Yasasında belirtilen minimum ölçülerde birim değer sapmasına ilişkin kurallara uygun olarak belirlenen komisyon tarafından hesaplanır. Vergi değerleri taşınmazların bulunduğu mevkii ve bu mülklerin m2 cinsinden büyüklüğü dikkate alınarak hesaplanır. Belirlenen tutarlar her 4 yılda bir açıklanan emlak vergi değeri üzerinden tahsil edilir.

Emlak vergisi nasıl hesaplanır ?

Emlak vergisi hesaplama formülünü açıklayabilmek adına, bir bina üzerinden yola çıkacak olursak;

  • Binanın dıştan dışa cepheden m2 birimi ile inşaat maliyet bedellerini gösteren cetveldeki oran ile çarpım işlemi yapılacak.
  • Çarpım sonucu elde edilen rakama ek olarak binada mevcut ise kalorifer, asansör gibi ekstra gözüken farklar eklenecek.
  • Toplam tutardan tüzükte bulunan 23. Madde gereği bina yaşına istinaden yıpranma payı düşülecek.
  • Bu pay düşüldükten sonra geriye kalan değere arsa veya arsa payının en az ölçülere göre belirlenen değeri eklenecektir.

Her ne kadar sade bir anlatımla yapılmış olsa da bu işlem kafanızı karıştıracağı için, ilgili kurumlar sizin adınıza hesapla yapmaktadır.

Emlak vergi oranları nasıldır ?

Emlak vergisi taşınmaz mülk tipleri olan; Arsa, Arazi ve Binalar için ayrı olarak belirlenmiştir. Bina vergileri de kendi içinde ikiye ayrılarak farklılık göstermektedir. Bina sahibi iseniz vergi oranınız 0,002 ( binde iki ), konut sahibi iseniz vergi oranınız 0,001 ( binde bir ) olarak baz alınmaktadır.

ÖNEMLİ  Emlak Vergisi İadesi Nası Alınır?

Bu oran arsa sahipleri için 0,003 ( binde üç ) Arazi sahipleri için ise konut da olduğu gibi 0,001 olarak belirlenmiştir.

2015 Yılı Emlak Vergi Oranları

Mülk Tipleri Büyükşehir Belediyesi, Mücavir sınırları içinde Olmayan iller Büyükşehir Belediyesi, Mücavir Sınırları içinde Olan iller
Arsalar 0,003 ( Binde üç ) 0,006 ( Binde Altı )
Araziler 0,001 ( Binde Bir ) 0,002 ( Binde iki )
Meskenler 0,001 ( Binde Bir ) 0,002 ( Binde iki )
Diğer Binalar 0,002 ( Binde iki ) 0,004 ( Binde Dört )
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ