Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Emlak Balonu Nedir

Emlak Balonu Nedir

Emlak Balonu Nedir sorusuna verilebilecek en basit cevaplardan birisi, küresel olarak her ülkenin zamanla yaşadığı ya da yaşayacağı bir ekonomik dalgalanmadır. Bu dalgalanmanın temelinde yatan ana sebep ise arz / talep doğrusunda yaşanan değişikliklerdir. Nobel ödülü alan ünlü iktisatçı Robert Shiller geçtiğimiz yıl Türkiye’de faaliyet gösteren bir bankanın düzenlediği konferans’a katılarak Türkiye’de patlaması beklenen emlak balonu hakkında somut bilgiler verdi. Shiller’i ünlü bir iktisatçı yapan asıl olayın Amerika Birleşik Devletlerindeki Emlak Balonunu önceden görerek bazı yatırımcıların maddi zararını engellemesidir.

Konferansta yaptığı konuşmada birçok sayısal verilere dayanarak Türkiye’de genel olarak bir emlak balonu patlaması yaşanacağı yönünde beklentisi olmadığını belirterek, il veya semt bazında yaşanacak dalgalanmaları ülke çapında değerlendirmenin yanlış olacağını söyledi. Bu sözlere dayanarak sizin yaşamış olduğunuz semtte veya il bazında emlak balonu patlaması olmayacağını söyleyemeyiz.

Emlak Balonu Patlarsa Ne Olur ?

Balon olarak tabir edilen kısmın, abartı şekilde şişirilen fiyatlar olduğunu tahmin etmek çok güç değil. Fiyatların bu denli hızla ve orantısız bir şekilde artmasının bazı temel sebepleri mevcut, bu sebepler arasındaki en önemli etken ise yerleşim merkezlerine yakın imar alanlarının sona ermesidir. Bazı inşaat firmaları maliyetleri düştükçe fiyatları da düşürmesi gerekirken, talebin yoğun olduğu noktalarda konut satışlarını askıya alarak fiyatların yükselmesine neden olabiliyor.

Sayısal verilere bakıldığı zaman, Türkiye’deki konut fiyatları son 4 yıl ( 2010-2014 ) arasında %55 artış göstererek tarihi bir rekora imza attı. Bu artışı daha anlaşılır bir hale getirmek gerekirse, şehrinizde bulunan 100.000 TL değerinde bir ev günümüzde 155.000 TL ila 175.000 TL civarlarına yükselmiş demektir. Yatırımcının yüzünü güldüren, konut sahibi olmak isteyenleri ise üzen bu durumun ülkemizde bir süre daha devam edeceği öngörülüyor.

ÖNEMLİ  Çin'de konut piyasasını kurtarma planı

Kısa vadede bir dalgalanma beklemeyen iktisatçılar, konut artışının nüfus artışı ile orantılı olması ve vatandaşların gelir düzeyinin kira ödemeye el verişli olmasından kaynaklı olarak talebin azalmayacağını, bu nedenle konut fiyatlarında büyük bir dalgalanma beklemediklerini söylemekte.

Bu durum masada yapılan araştırmalara dayansa da ülkemizde asgari ücret ile yaşayan aile sayısı önemsenmeyecek kadar fazla sayıda olduğunun üzerini çizmekte fayda var.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ