Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ekspertiz Raporu Satışı Hızlandırır

Ekspertiz Raporu Satışı Hızlandırır

Sektör temsilcilerinden Emre Erşahin, “konutunu satmak isteyenler için ekspertiz raporunu hemen çıkarmak satışı hızlandıracaktır.”

EKSPERTİZ VE DEĞERLENDİRME RAPORU SATIŞI HIZLANDIRIR

Emlak Sektörünün önde gelen temsilcilerinden Emre Erşahin, tapu satışında değerleme raporlarının mecbur olmasının sektör için büyük bir fırsat oluşturacağını belirtti. Yine ekspertiz raporuna sahip gayrimenkullerin daha hızlı satıldığını belirten Erşahin, gayrimenkulünü satmak isteyenler için ekspertiz raporunu hemen çıkarmanın satışı hızlandıracağını belirtti.

TAŞINMAZ DEĞERLEME SİSTEMİ

Çevre ve Şehircilik Bakanlığının programında yer alan “taşınmaz değerleme sistemi” veritabanı çalışması bitirilene dek gelecek yıldan itibaren tapu devri sadece lisanslı uzmanlar tarafından yazılmış ekspertiz raporu çıkartılarak yapılacak.

YENİ SİSTEMDE EKSPERTİZ RAPORU ZORUNLU

Emre Erşahin gelecek yıldan itibaren uygulamaya konulacak sistemle ilgili olarak, “Yeni sisteme göre ekspertiz raporu tapu devir işlemlerinde zorunlu olacak, raporun sonradan sürpriz bilgiler açığa çıkartarak satışı bozacak bir rol üstlenmesinden ziyade önceden çıkartılarak içerdiği bilgiler ışığında daha hızlı alıcı bulunmasına katkı sağlayacağını öngörüyoruz. Tüm satıcıların satış işlemini beklemeden ekspertiz raporunu çıkartmalarını ve o bilgiler ışığında satışa başlamalarını öneriyoruz.” açıklamasını yaptı.

YILDA 2,5 MİLYON DEĞERLEME RAPORU

Yeni sistem ile yıllık ortalama 2.5 milyon değerleme raporunun düzenleneceğini öngördüklerini belirten Emre Erşahin, taşınmazların gerçek değeri üzerinden satışına ilişkin uygulamanın kısa süre sonra yürürlüğe gireceğini, bu sebeple satıcıların ekspertiz raporlarını bir an önce çıkartması gerektiğini, bu sayede satış işlemine başladıklarında satışa dönme hızının artacağını vurgulayarak, hızlı rapor çıkartanın kazanacağı bir döneme girildiğinin altını çizdi.

ÖNEMLİ  2023'e Kadar 1.5 Milyon Konut Dönüşecek!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ