Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Dünyanın En Büyük Evi

Dünyanın En Büyük Evi

Dünyada boyutları ile birbiri ile yarışan devasa yapılar bulunmakta, bunların birçoğu hali ile zengin aileler tarafından yaptırılan evlerdir. Özellikle krallıkla yönetilen ülkelerde çok büyük kullanım alanlarına sahip evler tasarlanmakta ve büyük bir ev yaptırmak isteyen varlıklı kişi veya kişilerin talebine göre inşa edilmektedir. Genelde internette aradığınızda dünyanın en büyük 10 evi karşınıza çıkar, fakat dünyanın en büyük evi olarak tarandığında doğrudan biraz sonra anlatacağımız ev karşımıza çıkmamaktadır.

Masallara konu olacak kadar güzel ve devasa bir kullanım alanına sahip olan o ev, dünyanın en büyük evi bir sultana ait. Ülkemizden binlerce kilometre uzakta olan Brunei, kendisi küçük bir ülke fakat dünyanın en büyük evini içinde bulunduruyor. Brunei Sultanı Hassanal Bolkiah bu evin sahibidir. Bu şaheser evin ismi “Istana Nurul Iman Palace” kısaca Türkçe karşılığı “İnancın Işığı Sarayı”. Gelelim evin büyüklüğüne ve detaylarına.

Ev toplam kullanım alanlarının toplamı ile tam olarak 199.742 metre karedir. Peki, bu kadar büyük bir alana sahip evde ne kadar oda, yüzme havuzu, banyo, garaj, yemek salonu bulunmakta? İlk gidecek olan bir misafirin elinde harita olmaksızın kaybolmaması imkânsız gibi. Bu evde:

  • 257 banyo,
  • 5 yüzme havuzu,
  • 1.788 oda,
  • 110 aracın sığacağı büyüklükte araba garajı,
  • onlarca yemek salonu,
  • 500 kişinin aynı anda ibadet edebileceği cami

bulunmaktadır. İç dekorasyonla ilgili birkaç bilgi vermek gerekirse,

  • 564 avize,
  • 51.000 lamba,
  • 18 asansör,
  • 44 ayrı merdiven bulunmaktadır.

İnancın Işığı Sarayı 1984 yılında Filipinli mimar V.Leandro Locsin tarafından tasarlandı. Sarayın iç dekorasyonunu ise Dubai’de bulunan Burj Al Arab’ın dekorasyonunu yapan KCA International’ın tasarım müdürü Khuan Chew tarafından dizayn edildi. Projenin yüklenici firması Filipin merkezli Ayala İnternational evin maliyetini 1,4 milyar dolar olarak açıklamıştır. Sarayın tamamlanması ile dünyanın tek bir aileye ait en büyük evi unvanına sahip olmuştur. Birçoğumuz en fazla 150 metre kare evlerde yaşarken, yaklaşık 200.000 metre kare bir evde tek başınıza kaldığınızı düşünebiliyor musunuz? Sarayda ayrıca; veliaht prensinin ilan edilmesi ve doğum günleri için de bir taht odası bulunmaktadır.

ÖNEMLİ  Yenibosna'da dev arazi satışı! Tamamı nakit ödenecek

Brunei sultanı, bir araba koleksiyoncusu bu nedenle evin içerisinde dünyanın en pahalı otomobillerinden seçilerek getirilmiş 267 birbirinden lüks otomobiller bulunmaktadır. Saray Ramazan ayında 10 gün boyunca Müslümanlara açık ve iftar veriliyor. Onun dışında resmi davetler ve hükümet konağı olarak da kullanılabiliyor. Dünyanın en büyük evi, İslami bayram ve kutlamalar hariç halkın girişine açık değildir.

 

Aşağıdaki konuların da ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ