Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Boş Daireler Aidat Öder mi?

Boş Daireler Aidat Öder mi?

Daire sahibi olduğunuz apartman da bizzat oturmuyor iseniz ve daireniz boşta duruyor ise, o daire için aidat ödemeniz gerekir mi?

Boşta duran daire için ev sahibi aidat verilir mi?

Apartman Aidatı Kanunu kapsamı içinde yer almakta olan aidat yükümlüleri ile ilgili durumlar; Apartmanın aylık aidatları; apartmanın kapıcı gideri, kaloriferci gideri, bahçıvan ve bekçi gibi giderleri için kullanılmak üzere apartmanda dairesi olan kat maliklerinden her ay eşit olarak aidat toplanmaktadır. Apartman aidat tutarı, kat maliklerinin yaptığı yönetim genel kurul toplantısında belirlenmektedir.

Peki, kullanılmadığı halde kat maliki boş daire için aidat verir mi?

Kat Mülkiyeti Kanunu gereği, “Kat malikleri kendi aralarında farklı türde bir anlaşma olmadığı sürece: Kapıcı gideri, kaloriferci gideri, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bu giderler için toplanan avansa eşit olarak; Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak kullanım alanlarının bakım, koruma, güçlendirme, onarıma giderleri ile yöneticilerin aylığı gibi çeşitli giderlere ve ortak tüm tesisin işletme giderlerine, giderler için toplanan avansa kendi arsa payları oranında dâhil olmakla yükümlüdür.”

Kat Mülkiyeti Kanunu gereği yukarıda yer almakta olan “aidat” hükümlerine göre, kat maliklerinin kullanmasalar yahut kiraya vermeseler dahi boş daireleri için de aidat ödeme zorunlulukları bulunmaktadır.

Boş daire

Yukarıda belirtilen ve apartmanların ortak alanlarının kullanımı için zorunlu olan giderleri veya arsa payları oranınca belirlenen avans paylarını ödemeyen kat malikleri hakkında, diğer kat malikleri veya apartman yönetimi kanun kapsamında dava açarak, icra takibi yaptırabiliyor. Bu sebeple kat malikinin dairesinde kiracı olsa ve kiracı dahi aidatlarını ödemez ise, yine sorumlu kat maliki oluyor ve kiracıyı çıkaramadığı gibi aidatları da kendi ödemek durumunda kalıyor.

Kat malikleri ortak kullanım alanları ve ana gayrimenkulün bağlı olduğu alan da tüm kat maliklerinin faydalandığı bölümlerden faydalanmaktan vazgeçtiğini yahut ihtiyacı bulunmadığını, bu bölümleri kullanmayacağını belirtse dahi aylık aidatlarının ödemesini yapması gerekmektedir. Apartman ortak kullanım noktalarına ait aylık aidatlar ödenmediği takdirde ise aylık %5 faiz işlenerek kat malikine rücu ediliyor. Buna rağmen kat maliki aidat ödemesini yapmıyor ise önce ihtarname geçilip süre veriliyor, belirlenen süre dolduğu takdirde ise kat maliki hakkında dava açılıp kendisine diğer kat malikleri tarafından icra takibi yapılarak mevcut aidat borcu ve faizi tahsil ediliyor.

ÖNEMLİ  Ev Alırken En Sık Yapılan Hatalar

Gelişen ve göç alan büyük şehirlerde aidat ödemeleri oldukça sıkıntılı olabiliyor. Keza aidatın ödenmemesinden kaynaklanan sorunların birçoğu mahkeme yolu ile sonuçlanan icra takipleri ile noktalanıyor.

 

Konuyla benzer içerikli olarak aşağıdaki yazılar da ilginizi çekebilir:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ