Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Bina Dış Cephe Mantolama Maliyeti

Bina Dış Cephe Mantolama Maliyeti

Bina Dış Cephe Mantolama Maliyeti

Binalarda % 60 – 70 e kadar enerji tasarrufu sağlayarak ısınma giderlerini düşüren mantolama sistemleri, aynı zamanda sadece ısıyı korumaya ve nemi önlemeye yönelik değil, dışarıdan gelen gürültüye karşı da yalıtım sağlamaktadır. Dış cephe mantolamalarının maliyeti birçok etken göz önünde bulundurularak hesaplanmaktadır. Binanın bulunduğu lokasyon, uygulanacak mantolama türü, uygulanacak EPS kalınlığı, kullanılan her bir malzemenin marka ve kalitesi, 1 m ²’de ne kadar malzeme sarf edileceği, binanın kaç m ² olduğu, işçilik giderleri maliyet hesaplamasında kullanılan etmenlerdir.

Mantolama piyasasında her bir şehir ve ilçe bazında fiyat aralıkları değişmektedir. Aynı zamanda proje bazlı yapılan toplu konutlar da inşaat firmaları mantolamada kullanılan malzemeleri toptan alacağından, çok daha uygun fiyatlara kaliteli malzemeleri temin edebilirler. Yine bu firmalar bünyelerinde bulundurdukları ustaları kullanarak işçilik giderlerini minimize edebilmektedirler. Normal binalarda ise maliyet bina yönetiminin alacağı karar doğrultusunda kullanılacak malzeme markası ve kalitesine göre değişmektedir. Gelir ortalaması düşük yerlerde bir çok bina yönetim toplantısında en uygun malzeme ve işçilik giderleri baz alınarak dış cephe mantolamasını yaptırma kararı alınırken, gelir ortalaması yüksek bölgelerde maliyeti daha yüksek markalı malzemeler seçilebilmektedir.

Bina dış cephe mantolama maliyetlerine doğrudan etki eden bir diğer önemli unsur ise, uygulanacak mantolama çeşididir.

Dış cephe mantolamala çeşitleri;

 • Ahşap Dış Cephe Mantolama,
 • Prekast Dış Cephe Mantolama
 • Alüminyum Kompozit Panel Dış Cephe Mantolama
 • Yalı Baskı Dış Mantolama
 • Doğal Taş Dış Cephe Mantolama
 • Siding Dış Cephe Mantolama gibi kendi içinde birçok çeşide ayrılmaktadır.

Her bir dış cephe mantolaması çeşidinde farklı malzemeler kullanılabildiğindan, hepsinin maliyeti de birbirinden farklı olacaktır. Örneğin Ahşap Dış Cephe Mantolamasının maliyeti, kullanılan ahşap türüne göre yükselmektedir.

Dış cephe mantolama maliyetini etkileyen faktörler arasında;

 • Dış etkenlere karşı mukavemet göstermesi,
 • Kolay yıpranmaması
 • Uzunca yıllar başarılı bir şekilde yalıtımı sağlaması
 • Estetik açıdan görüntüsünün bozulmaması,
 • Kolay temizlenmesi yahut kir tutmaması gibi etmenler etkili olmaktadır.
ÖNEMLİ  Kentsel dönüşümde kredi faiz takviyesi arttı!

Örneğin villalarda kullanılan Siding Dış Cephe Mantolaması hem görüntü, hem dayanıklılık hem de içeriğinde kullanılan malzemelerin çeşitliliği nedeni ile en pahalı dış cephe montalamalarından birisi olarak görülmektedir

Tüm bu bilgiler ışığında dış cephe mantolama maliyeti, kullanılacak malzeme markası, m ²’ye göre sarf edilecek malzeme miktarı, sarf edilecek malzemenin tutarı ve mantolamayı yapacak işçi ücreti dâhil edilerek ortaya çıkmaktadır. Büyükşehirlerde ve metropollerde metre kare (m2) başına toplam maliyet 50 TL ile 110 TL arasında değişebilmektedir.

 

Bu konuya alternatif olarak aşağıdaki konuların da ilginizi çekebileceğinizi düşündük:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ