Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Apartman Yönetimi Nasıl Kurulur?

Apartman Yönetimi Nasıl Kurulur?

KMK Madde 34 gereğince, ana gayrimenkulün 8 veya 8 den fazla bağımsız bölümü mevcut ise yönetici atanması mecburiyeti vardır.

Öncelikle apartman da yönetici yok ise; kat malikleri aşağıdaki belgeleri alarak noterden apartman yöneticiliği adına tescil ettirmelidir.

  • 1 adet karar defteri,
  • 1 adet vezne defteri ya da işletme defteri.

Kat maliklerinin 1/3 ünün (üçte birinin) genel kurul çağrısı ile apartmanda oturan ya da başka bir yerde ikamet eden diğer kat maliklerine toplantı tarihinden en az 15 gün önce genel kurulun toplanacağına ilişkin ve 15 gün toplantıya hazırlanma zamanı olmak üzere 30 günlük bir süre tanınmalı, noter tescilli işletme defteri nüshası gönderilerek haber verilmelidir. İşletme defterinin bir nüshası da apartman panosuna asılmalıdır.

Bu toplantıda kat maliklerinin salt çoğunluğu olan %51 ile yeni yönetici ya da yönetim kurulu seçilir. İlk toplantı da çoğunluk sağlanamaz ise, ikinci toplantıda çoğunluk aranmaz ve kat malikleri isterlerse aralarından 1 kişiyi apartman yöneticisi yahut aralarından 3 kişiyle apartman yönetim kurulunu seçerler. Dolayısı ile ilk toplantı da çoğunluk sağlanırsa kat maliklerinin çoğunluk kararı ile apartman yönetimi kurulur, sağlanamaz ise ikinci toplantıda çoğunluğa bakılmaz. Apartman kat maliklerinin %51 i ile seçilen yönetim kurulunun kararlarına, diğer kat maliklerinin uyma sorumluluğu vardır. Toplantılara katılsın ya da katılmasın, çoğunluğun kararını beğenmese dahi diğer kat malikleri apartman yöneticisi ve yönetim kurulu kararlarına uymak zorundadır.

Site yönetimi

Bu durumun tek aksi şartı vardır: Genel kurula katılıp şerh koyan ya da genel kurula katılmayıp, genel kurul kararlarından haberdar olan kat malikleri kanunda belirtilen belirli bir süre içerisinde Sulh Hukuk Mahkemelerine başvuruda bulunarak yönetimin iptali için dava açabilir. Toplantıda 1 veya 2 yönetici yardımcısı ve 1 denetçi seçilebilir.

Apartman yöneticisi alınan tüm kararları detayları le karar defterine yazarak gelecekte olabilecek herhangi bir anlaşmazlığın önüne geçmiş olur. KMK Madde 34 gereği seçilecek yönetici ve yönetici yardımcılarının kat maliki olma zorunluluğu yoktur, kiracı olabilirler. Ayrıca yöneticiler apartman dışından da atanabilir. Sadece denetçi kat maliki olmak zorundadır. Yönetim toplantılarında kiracılar oy kullanamazlar, bunun tek bir şartı vardır o da kiracı kat maliki tarafından vekâletname almış ise onun yerine oy kullanabilir. Onun dışında apartman kararlarını sadece kat malikleri alabilirler.

ÖNEMLİ  Emeklilere 285 liradan Başlayan Taksitlerle Konut!

Büyük şehirlerde yerleşim birimlerinin artması ve toplu konutların fazlalığı nedeni ile apartman yönetimi kurma zorunlu hale gelmiştir. Bu nedenle günümüzde bütün apartmanlarda yönetim ve yönetici bulunmaktadır.

 

Konuya benzer içerikli olarak aşağıdaki içerikler de ilginizi çekebilir:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ