Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Ankara’da fahiş kira artışları: Zelzelenin akabinde yüzde 65 yükseldi

Kahramanmaraş’ta meydana gelen zelzelelerin akabinde yaşadıkları yerlerden göç etmek zorunda kalan depremzedeler Ankara’yı da tercih etti. Başkentte ise kiralık daire bulunması zorlaşırken, kiralık daire fiyatları yüzde 65 zamlandı.

Ankara’da fahiş kira artışları: Zelzelenin akabinde yüzde 65 yükseldi

Türkiye’nin canını yakan Kahramanmaraş merkezli 2 büyük zelzelenin akabinde yaralar sarılıyor.

Depremden sonra konutu yıkılan depremzedeler etraf vilayetlere göç etmek zorunda kaldı.

Kiralık daire fiyatlarına yüzde 65’e kadar zam

En ağır göç alan vilayetlerden biri de başşehir Ankara oldu.

Hal böyleyken fırsatçılara da gün doğdu. Ankara’da kiralık daire bulunması zorlaşırken, kiralık daire fiyatları yüzde 65’e kadar zamlandı.

Fahiş kira artışlarının ardından Cumhuriyet Başsavcılığı da harekete geçti.

Fırsatçılar harekete geçti

Fahiş kira artışlarıyla ilgili soruşturma başlatan Cumhuriyet Başsavcılığı hususla ilgili araştırmalarını yaparken, emlakçılar ise fahiş kira fiyatlarının temel sebebinin fırsatçı mesken sahipleri olduğunu lisana getirdi.

“Yüzde 35 ile yüzde 65’e varan kiralarda ve satış sayılarında artış var”

Pandemiden sonra konut stoklarındaki arz talep istikrarının bozulduğunu lisana getiren Emlak Danışmanı Gürsel Şerife Güzelgün bu durumun yaşanan zelzele felaketinin akabinde daha bozulduğunu açıkladı.

Güzelgün şöyle konuştu:

“Bölgeler ortasında farklılık göstermekle birlikte yüzde 35 ile yüzde 65’e varan bir kiralarda ve satış sayılarında artış var. Genelde Mamak, Pursaklar, Sincan, Etimesgut, Çankaya o manada talep neredeyse yüzde 45’li-65’li boyutunda kaldı. Öteki bölgelerde yüzde 80-90’a varan talepler var.”

“Hobi bahçelerine kadar insanları yerleştirdik”

Güzelgün konuşmasına şöyle devam etti:

“Bölgemde kiralarda da, satış sayılarında Türkiye genelindeki üzere artışlar oldu. Bozulan arz talep istikrarını maalesef zelzele tetikledi. Satışlar şu anda istenilen seviyede değil, sayıların artması alışılmış ki temel faktör. Şimdi konut kredileriyle ilgili uygulamaların etkin hale gelmemesi etken. Depremzedelerin şu anda çabucak muhtaçlıkları başlarına koyacakları barınabilecekleri kısa vadede konutlar kiralık lakin kiralık Ankara genelinde maalesef esasen çok az sayıdaydı. Bu talebi karşılayacak durumda değildik, Ankara çok göç aldı hatta şunu söyleyebilirim ki hobi bahçelerine kadar insanları yerleştirdik. Genelde çocuklarının okul durumuna gözeterek nakil ettikleri okullara, özel okullarda okuyor ise oraları tercih ediyorlar. Temel belirleyici şey barınmanın yanı sıra çocukların eğitim ve öğretimleri.”

ÖNEMLİ  Konutta, İstanbul Ankara Değil İzmir Kazandırdı!

“Kiralık noktasında çok önemli problemler yaşıyoruz”

Yaşanan sarsıntı felaketinin akabinde Ankara’ya 11 vilayetten 228 bin vatandaşın geldiğini lisana getiren Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası İdare Konseyi Lideri Hakan Akçam ise şunları söyledi:

“Kiralık noktasında çok önemli sıkıntılar yaşıyoruz. Ankara’da kiralık daire evvelden beri daima eksiyle geliyordu, bu türlü bir nüfusla gelince ister istemez kasvet yaşadık. Bu kiralık noktasında da vatandaşımıza yardımcı olmak için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz; hizmet bedeli dahi almıyoruz, emlak danışmanı arkadaşlarımıza da söylüyoruz ‘lütfen gelen depremzedeler vatandaşlarımızdan hizmet bedeli almayın diye’ iletiler gönderiyoruz”

“Fırsatçı konut sahipleri başı çekiyor”

Ankara’da yaşanan kira artışlarının sebebini lisana getiren Akçam, durumun fırsatçı konut sahipleri tarafından suistimal edildiğini belirterek şu tabirleri kullandı:

“Son vakitlerde emlak danışmanlarıyla ilgili çok kelam ediliyor ‘emlak danışmanları bu işin içerisinde oluyorlar’. Maalesef çok farklı faktörler var yükselmesinde; bir defa fahiş fiyatın içerisine giren fırsatçı konut sahipleri başı çekiyor. Sonrasındaki evrelerde da Ticaret Bakanlığı bu konutlardaki satışı ve kiralığı mutlaka faiz fiyat mevzuatının içerisine almalı. Vatandaş burada bir fahiş fiyatın içerisine girdiği vakit önemli bir cezayla müsabakalı. Maalesef çok üzücü dün bir haber aldık. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı bu tarafta bir soruşturma başlattı ve emlak danışmanlarının da güya bu işin içerisinde olmuş üzere basına düştü. Biz hiçbir vakit emlak danışmanları olarak bu fiyat artışının içerisinde olmadık. 4 bine yakın nüfusa sahip bir sivil toplum kuruluşuyuz. Burada da natürel ki ufak tefek suiistimal edenler olacak lakin biz onları kesinlikle kendi ortamızda bir ceza süreç yahut farklı modellerle ikaz ediyoruz”

Ankara Tüm Emlakçılar Meslek Odası’nın bu işin içinde olmadığını ve bundan sonraki süreçte de olmasına müsaade etmeyeceklerini lisana getiren Akçam, “Genel çerçevede asla ve asla emlak danışmanları bu fiyat artışının içerisinde olmadılar” açıklamasına bulundu.

ÖNEMLİ  KONUTDER konut satış sayılarını kıymetlendirdi

Kira artışına karşı lokasyon bazlı fiyat tespiti önerisi

Kira artışı konusunda bakanlıklara farklı tekliflerde bulunduklarına dikkati çeken Akçam, lokasyon bazlı fiyat tespiti uygulamasına geçilmesi gerektiğini söyledi. Akçam, “Vatandaş kendi konutunu kiraya vermek istediği vakit vilayet, ilçe, mahalle, sokak, kat, pozisyon, cephe buna nazaran bir fiyat oluşturulmalı” biçiminde konuştu.

Akçam ayrıyeten, ilan portallarında yayına verilen ilanların fiyatlarının kullanıcılar tarafından değiştirilebildiğine dikkati çekti. Kelam konusu durumun da Ticaret Bakanlığı tarafından denetim edilmesi gerektiğine vurgu yapan Akçam, konuşmasına şöyle devam etti:

“İlan portallarında benim mesela kendi konutum var, 5 bin lira kiralık diye ilan veriyorum, 10 dakika sonra onu 10 bin liraya çıkarabiliyorum lakin bu ilan portallarında Ticaret Bakanlığı tarafından bu engellenmeli. Aşikâr bir ay içerisinde azamî düzeye çıkarılmalı, o da yüzde 10-5 oranında. Onun haricinde vatandaş ilan verdiği vakit fiyat değişikliğini bir ay içerisinde bu yüzde 10’luk sayı üzerinden asla üst çıkartmamalı, buna müsaade verilmemeli.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ