Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Aldığınız Evde Kiracı Varsa Ne Yapacaksınız?

Aldığınız Evde Kiracı Varsa Ne Yapacaksınız?

Konutlar içinde kiracı varken de satılabiliyor. Konutu yatırım amacıyla aldıysanız ve kiracı ve kira tutarından memnunsanız problem yok. Eğer kiradan memnun değilseniz veya siz oturacaksanız ne yapabilirsiniz?

Kira miktarından memnun değilseniz kira tespit davası açabilir ve düzeltme yoluna gidebilirsiniz. Peki yeni ev aldınız ancak konut gereksiniminiz sebebiyle satın aldığınız evi kullanma zorunluluğunuz doğdu ve evinizde kiracı oturuyor, ne yapabilirsiniz?

KENDİNİZ OTURACAKSANIZ

Konutunuzu satın aldığınız tarihten itibaren 1 ay içinde konutunuzu kullanım gereksiniminiz olduğunu, kiracınıza yazılı olarak bildirmelisiniz. Bu bildiriminizden itibaren kiracınızın 6 ay daha konutunuzu kullanım hakkı vardır. Ancak, bildirimden itibaren 6 ay sonra açacağınız bir davayla, kira sözleşmenizi sona erdirebilirsiniz. Evi satın aldığınızda bu işlemleri resmi şekilde yapmazsanız, yeni evinizde oturmak için aylar hatta yıllar sürecek tahliye davası gibi süreçlerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle içinde kiracı olan ev satın alanların belirttiğimiz işlemleri dikkatle gerçekleştirmesinde fayda var.

ÇOCUKLARINIZ VEYA ANNE BABANIZ OTURACAKSA

Anneniz ya da çocuklarınızın oturması için aldığınız evlerle ilgili de yukarıda anlatılanlar geçerlidir. Örneğin annenizin veya çocuğunuzun konut gereksinimi varsa kira sözleşmenizi yukarıdaki usulle sona erdirebilirsiniz.

BAŞKA YÖNTEMLERDE VAR

Yukarıda bahsedilen gereksinim durumunu yaşadığınızda, kira ilişkinizi, kiracınızla olan kira sözleşmesi süresinin bitiminden itibaren 1 ay içinde açacağınız dava ile de sona erdirebilirsiniz.

AYRICA;

  • Kiracınız kira bedelini ödemiyorsa,
  • Kiracınızın veya eşinin aynı ilçede veya belde belediye sınırları içinde, oturulabilir bir konutu varsa,
  • -Kiracı, konutu belli bir tarihte boşaltmayı yazılı olarak taahhüt etmiş, boşaltmamışsa,
  • Kiralananın yeniden inşası, esaslı onarımı, genişletilmesi gerekliyse,
ÖNEMLİ  Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Yapılır?

ve kanunda yazan şartlar gerçekleştiyse, yeni konut sahibi sahibi olmanız fark etmeksizin, dava yoluyla, kira sözleşmesini sona erdirebilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ