Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kredi Erken Ödeme Cezası Ne Kadar? Kredi İptal Edilebilir mi?

Kredi Erken Ödeme Cezası Ne Kadar? Kredi İptal Edilebilir mi?

Bireyler bazen sabit gelirlerinin tamamının karşılayamadığı finansal ihtiyaçları için bankalara kredi talebinde bulunurlar. Bankalar bu imkanı tüketicilere, belirli kredi faiz oranları ve vade seçenekleri karşılığında vermektedir. Bu konu hakkında merak edilen konulardan biri ise yeni kullanılan kredinin iptalinin söz konusu olup olmadığıdır.

Kredi İptalinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bankadan kullanmış olduğunuz krediyi isteğiniz doğrultuda iptal edilebilirsiniz. Ancak kredinizi iptal etmek istiyorsanız, bazı noktalara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Kredinizi iptal etmeye karar verdiğiniz zaman eğer sözleşmeyi imzalamadıysanız, bankaya bunu bildirerek zahmetsiz ve masrafsız bir şekilde iptal işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Eğer kredi için sözleşme imzaladıysanız ve dosyanız resmi olarak işleme konulduysa, kredinizi hiç ek masraf ödemeden iptal etmek, yani caymak için 14 gününüz var demektedir.

Krediden Cayma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Cayma hakkı süresi, sözleşmenin kurulduğu tarihte başlar.

Tüketici, anaparayı ve kredinin kullanıldığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadar olan sürede tahakkuk eden faizi en geç cayma bildirimini kredi verene göndermesinden sonra 30 gün içinde geri öder.

Banka, tüketiciden hesaplanan faiz, kamu kurum ve üçüncü kişilere ödenmiş olan ücretler dışında herhangi bir bedel talep edilemez.

Bu bedeller dışında kalan ve tüketiciden tahsil edilen her türlü ücret, tüketicinin anapara ile tahakkuk eden faizi, kredi verene geri ödediği tarihten itibaren 7 gün içinde tüketiciye iade edilir.

Eğer ödeme tarihi üzerinden 14 gün geçtiyse, ihtiyaç kredilerinden kredinin kapatıldığı tarihe kadar olan faiz ve bankanın kredi için yapmış olduğu tüm masrafla bankaya ödenerek, kredi kapatılır.

Konut kredilerinde ise ihtiyaç kredilerinde ödenen masraflara ek olarak erken kapama cezası ödenmektedir.

ÖNEMLİ  Hangi Bankalar Konut Kredisi Faizlerinde İndirim Yaptı?

Erken Ödeme Cezası Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Öncelikle erken ödeme cezası sadece konut kredilerinden alınmaktadır. Bunun haricinde diğer kredi türlerinden herhangi bir erken ödeme cezası alınmamaktadır.

Erken ödeme cezası kalan anapara üzerinden vadesi 36 aydan az olanlar için yüzde 1, vadesi 36 aydan fazla olanlar için ise yüzde 2 olarak uygulanmaktadır. Bu para kredi kapatma işlemi sırasında bankaya peşin olarak ödenmektedir. 

Sonuç olarak

Yeni kullanmış olduğunuz krediyi hiçbir ek masraf ödemeden 14 gün içinde iptal edebiliyorsunuz. Ayrıca kredi kullanmanızın üzerinden 14 günden fazla bir zaman geçmiş ve ek masraflar ödeyecek olsanız bile, kredi erken ödemesi faizden düşüldüğü için neredeyse her durumdaki erken ödeme de müşteri kârlı çıkmaktadır. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ