Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel Dönüşüm Kredisi

Kentsel Dönüşüm; Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından çıkartılan bir kanun kapsamında, deprem gibi doğal afet durumlarına veya herhangi bir şart aranmaksızın binanın dayanıklılığı konusunda gerekli verileri sağlamayan binaların yıkılarak, yerine daha güvenilir, geniş ve sağlam binalar yapmayı hedeflemektedir. Bu kanun kapsamına giren bina ve ev sahiplerini tek başlarına ya da bir araya gelerek anlaştıkları yüklenici ile bu kanun kapsamında yeni yapı ruhsatı edinebilirler. Bir çok prosedür işleminin kaldırıldığı ve yasal işlemlerin kolaylaştırıldığı Kentsel Dönüşüm projesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile koordineli bir halde yürütülmektedir.

Konut veya bina sahipleri herhangi bir yüklenici kişi veya kurum ile anlaşma sağlayamadığı durumlarda ise, belirtilen kriterlere uygun olacak şekilde kendi yapılarını inşa etme hakkına sahip oluyorlar. Bağımsız olarak çalışan yapı denetim kuruluşları, bu yapıları adım adım inceleyerek gerekli olan testleri gerçekleştiriyor ve ardından oturma ruhsatı alabilmeniz için izin belgesi tayin ediyor. Proje kapsamında kendi binanızı inşa etmek istiyorsunuz ancak, yeterli maddi kaynağa sahip değilseniz; Kanun şartlarına uygun olan bölgelere bankalar tarafından Kentsel Dönüşüm Kredisi sağlanmaktadır. Bu kredi kapsamında edineceğiniz maddi kaynağı kullanarak, yeni yapınızı inşa edebilirsiniz.

Kamu bankası olan Halkbank ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arasında yapılan müzakereler sonucunda, kentsel dönüşüm projelerine destek amacıyla, kredi verilmesi için protokol imzalandı. Yapılan bu protokol sayesinde faiz oranını 0.40’a kadar düşürerek, hiçbir dosya masrafı almamayı taahhüt eden Halkbank, riskli olarak belirlenen bölgelerdeki vatandaşların kendi amaçlarına hizmet edecek şekilde imar edilen konutların yapılması için gereken tüm desteği göstereceklerini belirtti. Bu atılan adımın ardından diğer bankalarda her hangi bir protokol veya sözleşme olmadan kendi bünyelerinde çalışmalar yürüterek Kentsel Dönüşüm Kredisi kampanyaları yapmaktalar. Günümüzde Garanti Bankası, İşbank, Yapı kredi, Akbank gibi sermayesi yüksek olan tüm bankalar hâlihazırda kentsel dönüşüm kredisi sağlamaktadır.

ÖNEMLİ  Evin tamamına konut kredisi

Devlet teşviki ile sağlanan bu büyük kolaylıktan faydalanabilmeniz için adınıza kayıtlı ve tapusu olan mülkünüzün Çevre ve Şehircilik Bakanlığına bağlı kurumlar tarafından riskli bölge ilan edilerek mülkün güvensiz olduğuna dair rapor düzenlenmesi gerekmektedir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ