Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Kombi Arıza Ücretini Kim Öder?

Kombi Arıza Ücretini Kim Öder?

Kira sözleşme hükümlerinde evin demirbaş onarım giderlerinin ev sahibinin sorumluluğunda olduğu belirtilmektedir. Peki bu bilgiler ışığında kombi arıza ücreti kimin sorumluluğundadır?

Kira sözleşmesi Türk Borçlar Kanunu Madesi’ne göre “kiraya verenin bir şeyin kullanılmasını veya kullanmayla birlikte ondan yararlanılmasını kiracıya bırakmayı, kiracının da buna karşılık kararlaştırılan kira bedelini ödemeyi üstlendiği sözleşmedir.

Kiracılık hukukunun düzenlendiği bu Borçlar Kanunu gereğince demirbaşların iyi halde tutulmasını gerektiren masraflar kiracıya ait olmakta.

Demirbaş içerisinde bulunan parçaların değişikliği ve kullanım ömrünü tamamlaması nedeni ile oluşan yüklü tamir masrafları ise ev sahibine ait olmaktadır.

Borçlar kanununun 317.maddesi gereğince; kiracı bulunduğu yerde mevcut durumda olan kombi temizlik ve bakım giderlerini karşılamak ile yükümlüdür.

Madde gereği tamirat konusunda ya da tamirat sonucunda çıkan masrafın ödenmesi durumuna ilişkin net bir bilgi yer almaz.

Kiracı kombiyi eğer 2 ya da 3 yıldan fazla kullanıyor ise kombi arıza durumları kiracıya aittir. Kiracı taşınalı daha 6 ay bile olmadı ise çıkan masrafı ev sahibi ödemelidir.

Kombi bakımını kiracı her sene düzenli olarak yaptırıyor ise bakımların yapıldığına dair elinde belgelerini bulundurmalı ve kombi sorunu yaşandığında ev sahibi ile ortak konuda bir noktaya varmalıdır.

ÖNEMLİ  Binanız Depreme Dayanıklı Mı? Riskli Yapı Tespiti
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ