Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Apartman Yönetici Bina Aidatlarına Zam Yapabilir Mi? Bina Aidatları Nasıl Belirlenir?

Toplu yaşam alanlarında, binalarda vatandaşlar düzenli aidat ödemesi yapıyorlar. Binaların temizliği bakımı ve diğer genel giderleri için toplanan bu aidatlar her binada farklı olup apartmanın ihtiyacına göre belirleniyor. Peki bina aidat ödemeleri nasıl belirleniyor? Haberimizde. Apartmanlarda yaşayan vatandaşların düzenli yapmaları gereken ödemelerin başında bina apartman aidatları geliyor. Bu ödemeler tüm daireler için zorunlu olup yasal […]

Apartman Yönetici Bina Aidatlarına Zam Yapabilir Mi? Bina Aidatları Nasıl Belirlenir?

Toplu yaşam alanlarında, binalarda vatandaşlar düzenli aidat ödemesi yapıyorlar. Binaların temizliği bakımı ve diğer genel giderleri için toplanan bu aidatlar her binada farklı olup apartmanın ihtiyacına göre belirleniyor. Peki bina aidat ödemeleri nasıl belirleniyor? Haberimizde.

Apartmanlarda yaşayan vatandaşların düzenli yapmaları gereken ödemelerin başında bina apartman aidatları geliyor.

Bu ödemeler tüm daireler için zorunlu olup yasal sürecin en sonunda icralık olma hatta evin satılmasına kadar giden aşamalar bulunuyor. Bina aidatlarına dikkat etmeleri gereken ev sahiplerinin bilmeleri gereken bir diğer noktada kira aidatlarının belirlenmesi bulunuyor.

KİRA AİDATLARI NASIL BELİRLENİYOR, YÖNETİCİ ZAM YAPABİLİR Mİ?

Bina aidatları giderlerin karşılanması adına toplanır ve talep edilen ücret bu giderler kapsamında belirlenir.

Giderler hesaplanırken binanın elektrik faturası, bina su faturası, bina temizlik işleri, bina bakım onarım, tadilat tamirat işlemleri, çalışan personel varsa personel ücretlerinin tamamı belirlenir ve aidatlar bu giderlere göre daire başı olarak hesaplanır.

Bina Aidatları Giderlerin Arttığının Belgelenmesi Durumunda Yükseltilebilir

Bina aidatlarının artırılabilmesi için giderlerin yükselmiş yani artmış olması ve bu artış oranlarının belgelendirilmesi gerekiyor. Eğer bu artış belgelerle kanıtlarsa yöneticiler bina aidatlarını giderlere ayarlayabilirler. Ancak bina aidatları yönetici tarafından sözle artırılamaz. Bina aidat ödemelerinin belirlenmesinde önemli olan husus, kat maliklerine bu tip tadilatların sorulması ve çoğunluk tarafından bu giderlere onay verilmesidir. Çoğunluğun aldığı kararlara tüm kat malikleri uymakla yükümlüdür.

ÖNEMLİ  Binanız Depreme Dayanıklı Mı? Riskli Yapı Tespiti
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ