Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Tapuda Ne Kadar Masraf Ödenir?

Gayrimenkul alım ve satım işlemleri sırasında alıcı ve satıcıdan tapu harcı nasıl tahsil edilir. Bazı durumlarda ise harcın tamamını alıcı öder. peki tapu harcı masrafı ne kadar? İşte 2020 tapu harcı oranları… TAPU HARCI NEDİR? Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.) tapuda beyan edilen […]

Tapuda Ne Kadar Masraf Ödenir?

Gayrimenkul alım ve satım işlemleri sırasında alıcı ve satıcıdan tapu harcı nasıl tahsil edilir. Bazı durumlarda ise harcın tamamını alıcı öder. peki tapu harcı masrafı ne kadar? İşte 2020 tapu harcı oranları…

TAPU HARCI NEDİR?

Tapu harcı veya tapu masrafı, satışı gerçekleştirilen tüm gayrimenkuller için (konut, iş yeri, arsa, tarla, arazi vb.) tapuda beyan edilen satış bedelinin yüzde 4’ü olarak hesaplanan harçtır.

TAPU HARCINI KİM ÖDER?

Tapu harcı bedeli, aksi taraflarca kararlaştırılmadıkça alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin yüzde 2’si oranında tahsil edilir.

TAPU HARCINI KİM ÖDER?

Tapu harcı bedeli, aksi taraflarca kararlaştırılmadıkça alıcı ve satıcıdan eşit olarak yani her birinden satış bedelinin yüzde 2’si oranında ödenir

Örneğin 200 bin liralık ev alındığında

200.000 lira / 1.000 = 200

200 x 20=4.000 lira

Alıcı tarafından 4 bin lira ve satıcı tarafından 4 bin lira olmak üzere toplam 8 bin lira tapu harcı tahsil edilir.

TAPU HARCI NASIL HESAPLANIR?

Arsa devir ve iktisap işlemlerinde de konut ve işyerlerinde olduğu gibi alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı arsa satış değerinin binde 20 (yüzde 2) oranında olacak şekilde tahsil edilmektedir.

Örneğin; 100 bin lira olarak beyan edilen bir arsanın satışı sırasında 2 bin lira satıcıdan, 2 bin lirada alıcıdan tapu masrafı talep edilir.

DÖNER SERMAYE BEDELİ

Tapu işlemlerinde döner sermaye bedeli 2020 yılı için döner sermaye hizmet bedeli 157 lira ve ilave hizmet bedeli 21,50 lira olmak üzere toplam 178,50 lira oluyor.

Bu tutar taraflarca aksi kararlaştırılmadığı sürece genel usul olarak alıcı tarafından ödenir.

TAPU HARCI NEREYE ÖDENİR?

Vakıf Katılım, Ziraat Katılım ve PTT hariç tüm bankların kredi kartı ile tapu harcını Gelir İdaresi’nin online işlemleri üzerinden ödenebilir.

ÖNEMLİ  Kombi Arıza Ücretini Kim Öder?

Tapu harcı ödemesini banka şubesi üzerinden yapacaksanız ancak şu bankaların şubeleri üzerinden ödeme yapılabilir.

Ziraat Bankası

Ziraat Katılım Bankası

Halk Bankası

Vakıflar Bankası

Vakıf Katılım Bankası

PTT

Emlak Katılım Bankası

TAPU HARCI KREDİ KARTIYLA ÖDENİR Mİ?

Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesi üzerinden online vergi ödeme veznesi aracılığı ile kredi kartı ile ödeme imkanı sunuluyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ