Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Dönüşümde Dikkat Edilecek 5 Önemli Konu

Dönüşümde Dikkat Edilecek 5 Önemli Konu

Kentsel Dönüşümde dikkat edilmesi gereken konulardan en önemlisi doğru müteahhit firmasını tercih etmek. Bunun için iyi bir araştırma ve sorgulama yapmak şart.

Bulunduğunuz bölge kentsel dönüşüm kapsamına girmişse evinizi kentsel dönüşüm kapsamında müteahhit firmasına vererek yenilenmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda en önemli konu ilerde sıkıntı yaşamadan evvel iyi bir araştırma ve sorgulama yapmak. İşte sizlere önereceğimiz 5 önemli konu ilerde yaşanacak problemlerin yaşanmasının önüne geçecektir.

  • İSKAN BELGESİ: İskan belgesi belediyeler tarafından, binanın ruhsattaki şartlara uygun olup olmadığı ve sağlamlığı kontrol edilerek verildiğinden, tüketici kendi güvenliği için müteahhit firmadan mutlaka iskan alınmasını talep etmelidir.
  • BAKANLIK ONAYI: Bir müteahhidin kentsel dönüşüm kapsamında proje gerçekleştirebilmesi için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen müteahhitlik lisansının olması gerekiyor.
  • REFERANSLAR: Müteahhit firmanın geçmiş projelerini mümkünse yerinde görerek inşaat kalitesini incelemek, taahhütlerini yerine getirip getirmediğine, projelerini zamanında teslim edip etmediğine ve projelerin prim oranına bakmak önemli.
  • METREKARE FİYATI: Bina tesliminde öngörülen daire metrekare fiyatı mutlaka dikkate alınmalı. Firma, standartların üzerinde yüksek arsa payı verdiğinde mecburen kaliteden feragat etmek zorunda kalır. Bu da maddi kayıplara yol açabilir.
  • STATİK VE ESTETİK DEĞER: Tüketicilerin binalarını yeniletirken hem statik hem de estetik değerleri sorgulamaları gerekiyor. Mühendislik ve mimarlık hizmetlerine önem veren inşaat firmaları tercih edilmeli.
ÖNEMLİ  Kamu müteahhitleri, ham unsur fiyatlarındaki artışa dikkat çekiyor
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ