Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Küçük bahçeler için peyzaj önerileri

Küçük bahçeler için peyzaj önerileri

Baharın gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte, bahçeli evlerde bakım telaşı başladı. Ruh ve vücut sağlığı için bir numaralı ilaç niteliğinde olan temiz hava ve yeşilliklerin değerini bilenlerin, imkânları el verdiği kadar bahçeli evlerde oturuyorlar. Büyük şehirlerde toprak bulmanın neredeyse imkânsız hale gelmesiyle ve müstakil yapılarında inşa alanların gün geçtikte daralmasıyla birlikte, doğa ile iç içe olan evlerinde bahçeleri küçülmeye başladı. Küçük boyutta bahçelerin peyzajı ise büyük ölçüdeki bahçelere nazaran biraz daha farklı yöntemlerle yapılması gerekiyor.

Küçük bahçeler için peyzaj önerileri listesinin en başında sizin ihtiyaç listesiniz olmalıdır. Bahçenizi hangi amaçla kullanacağınızı ve vazgeçilmezler listenizi yapmanızda fayda var. Kim evinin bahçesinde havuz, gölet, heykeller, yemek masası, çiçekler, hamak, salıncak, spor alanları olsun istemez ki? Herkes ister ancak, bahçenizin boyutu küçük olduğu için vazgeçilmezler listenizin en başından itibaren boyutlar el verdiği kadarını yapabilirsiniz. Örnek olarak, mangal sefasından vazgeçemeyen biriyseniz bir köşeyi mutlaka mangal köşesi yapmalısınız, tam tersini düşünürsek; Mangal yapmaktan pek hoşnut olmuyorsanız, zaten küçük olan bahçenize bu detayı eklemeniz kullanım alanınızı daha fazla daraltacaktır.

Duvar kenarlarına yediveren çiçekler ekin. Duvar kenarları genelde çimlendirilerek güneş görmedikleri için ölü alanlar olarak bilinmektedir. Unutmayın ki her duvarın kenarı günün belirli saatlerinde güneş alacaktır. Duvar diplerine ekeceğiniz gül, erguvan ve benzeri formdaki çiçekleri düzenli suladığınız takdirde, ölü alanlar canlanarak hem çiçek zenginliği meydana gelecektir hem de, yerden tasarruf ederek başarılı bir peyzaj gerçekleştirmiş olacaksınız. Küçük bahçeler için peyzaj önerileri konusunda en çok tercih edilen bitkilerden birisi de sarmaşıktır. Sarmaşık, evinizin duvarına veya bahçenizdeki çitlere sarılarak büyüyeceği için ek bir alan istemeden beton veya ahşap yapıların yeşile bürünmesine ve temiz hava vermesini sağlayarak ortama çok şık bir görüntü katacaktır. Dış kapınızdan iç kapınıza olan mesafe boyunca sağ ve sol tarafları yeşillendirerek kullanışlı bir bahçe yaratabilirsiniz. İç kapınıza yakın bir mesafede veya varsa evinizin sağ veya sol kısımlarındaki boşluklara ya da balkonunuza atacağınız bir dış mekân yemek masası ile yaz günlerinde yemek saatlerinizi açık havada değerlendirebilirsiniz.

ÖNEMLİ  Düşük bütçeyle ev yenilemek
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ