Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Dekorasyonda halı seçiminin önemi

Dekorasyonda halı seçiminin önemi

Hayatımızın büyük bir bölümünü geçirdiğimiz yaşam alanlarımız olan evlerimizin dekorasyonu konusunda bitmek bilmeyen bir seçim karmaşası ile boğuşuyoruz. Yeni evlenen çiftler veya evini tadilata sokarak, yeniden dekore etmek isteyen kişilerin en büyük sıkıntılarından birisi haline gelen sorudur; acaba hangisini alsam? Dekorasyonda halı seçiminin önemi, mutfak eşyalarınız hariç neredeyse diğer tüm eşyalarınızdan daha önemlidir. Sürekli üzerine bastığımız, oturduğumuz ve hatta bazen yattığımız ürünler olan halılar dokuma kalitesi, anti bakteriyel özellikleri, göz yormayan renk seçimleri, kolay temizlenebilme özelliği ve üzerine işlenen desenler gibi birçok konuda sınıflara ayrılır.

Halı seçimi konusunda, dikkat etmeniz gereken bazı noktalar ve bu noktaların ifade ettiği önemler mevcut. Bunlara değinmeden önce en çok dikkat etmeniz gereken bir konuya parmak basmak istiyoruz; Eğer yeni evlenmişseniz veya küçük yaşlarda (0 – 12) çocuğunuz var ise, Çocuk odası ve çocuğunuzun en çok vakit geçirdiği odalarda, Uzun tüylü seçimlerden uzak durmalısınız. Bebek ve Çocuk odalarında mümkün olduğunca; Anti bakteriyel, kaymaz ve anti alerjik gibi özellikleri bulunan halılar seçmeniz hem sizin hem de çocuğunuz için daha sağlıklı bir yaşam anlamına gelmektedir.

Dekorasyonda halı seçiminin önemi ve dikkat edilmesi gereken noktalar;

  • Halı ölçülerine dikkat edin: Tercih edeceğiniz ürün odanızın zeminini komple kaplamasın. Küçük boyda ürünler seçerek, çevresinde çıplak zemin bırakmanız odanızı daha büyük gösterecektir.
  • Renk seçiminde geceyi unutmayın: Alacağınız modelin hem gece hem de gündüz nasıl görüneceği konusunda fikir yürütün, eğer mümkün ise alış veriş yapacağınız mağazanın ışıklarını loş hale getirterek ya da kapatarak karanlıkta nasıl gözükeceğini test edin.
  • Aynı halıları kullanmayın: Bir odada birden fazla halı kullanıyorsanız, farklı boyutlarda olmasına özen gösterin. Aynı ölçülerde ve aynı mekânda kullanılan halılar odanızı daha küçük gösterecektir.
  • Sıcak renkler tercih etmeye özen gösterin: Geçmişten günümüze süre gelen en büyük hatalardan bir tanesi ise soluk renkler kullanarak odayı boğucu bir hale getirmektir. Kırmızı, Turuncu ve Sarı gibi renkler tercih ederek, daha canlı bir ortam elde edebilirsiniz.
ÖNEMLİ  Çalışma odası dekorasyonu nasıl olmalı?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ