Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Havuz yapımı ve prefabrik havuz

Havuz yapımı ve prefabrik havuz

Genellikle otellerin ve lüks yapılan tercih ettiği havuz sistemi artık gerek görsellik olarak gerekse ihtiyaca bağlı kullanım açısından daha sık tercih edilmeye başlanmıştır. Günümüzde yüzme yavuzu inşası önemli teknolojik gelişmelere uğramıştır. Geçmiş zamanlardaki klasik yapım şekli olan; derin bir çukur kazılması, ardından şap beton ismi verilen madde ile düz bir şekilde sıvandıktan sonra talebe göre boyanarak içinin su doldurulması yöntemi neredeyse kullanılmamaktadır denilecek kadar az tercih edilmektedir.

Yeni sistem olan Prefabrik Havuz sistemlerinde ise, inşa yöntemi farklılık göstermektedir. Eğer çukur havuz tercih edilmiş ise yine ihtiyaca göre belirlenen ölçülerde çukur kazılır, ardından bu çukurun taban ve yan duvarları panel ismi verilen prefabrik yapılar ile örülür. Su sızdırmazlığı ve sağlık yönünden antibakteriyel kimyasal olan, Liner ismi verilen yapı malzemesi ile baştan sona kaplanarak hem sızdırmazlık hem de sağlıklı bir ortam sağlanır.

Prefabik Havuz Yapımı eski usulü göre çok daha güvenlidir. Toprak kayması ve deprem gibi unsurlarda eski tip havuzlarda meydana gelebilecek ufak bir çatlak veya kırık sebebiyle yüzlerce ton çevrede bulunan yapılan zeminine nüksederek hem yapılara zarar vermekte, hem de havuz sahibine azımsanmayacak derecede bir maddi maliyet ortaya çıkarmaktaydı. Prefabrik Havuz Sistemleri nde ise durum bu açıdan çok daha iç açıcı. Kesici veya delici bir alet olmadan neredeyse kırılması, çatlaması ve ya deforme olması imkansız olan panellerin kullanım ömrü de oldukça uzun olduğu gözlemlenmektedir.

Havuz içerisine yapılan antibakteriyel kaplama sayesinde suyun bulunduğu yer yerde kendiliğinden yetişen ve bir tür su bitkisi olan Yosun gelişimi ise tamamen engellenmiştir. Bakteri üretimini engelleyen bu madde ve suyun içerisine karıştırmanız gereken kimyasalları kullanmanız halinde bireysel kullanımlarda sizin için, ticari kullanımlarda ise müşteri sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir.

ÖNEMLİ  Beyaz Eşya Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Eski tip havuzlara nazaran diğer avantajları ise sizi cezp etmek için yeteri kadar önem taşıyabilir. Bu avantajlar firmalara göre farklılık gösterse bile genel olarak ;

 • 15 Yıla kadar deformasyon garantisi bulunur.
 • Mantar ve Yosun oluşumu yoktur.
 • Çok çeşitli desen ve renk seçenekleri bulunur.
 • Olası bir deformasyonda kolaylıkla onarılabilir.
 • Havuzun şekli dikey veya yatay olacak şekilde tamamen sizin tercihinize bağlıdır.
 • Kurulum ve Montaj süreleri beton havuzlara nazaran çok çok daha azdır.
 • Su kaçağı olan mevkilerde alternatifsiz tek çözümdür.
 • Mevcut bulunan beton havuzlara uygulanabilir.
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. cem dedi ki:

  Bu prefabrik havuzun fiyatını nasıl ögrenebilirim ? ?

BİR YORUM YAZ