Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Yüksek Faizler Konusunda Bankalar Fedakarlık Yapmalı

Yüksek Faizler Konusunda Bankalar Fedakarlık Yapmalı

Konut kredisindeki yüksek faizlere bir eleştiride TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken’den geldi. 

BANKALAR FEDAKARLIK YAPMALI

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken yükselen faizlerle ilgili yaptığı açıklamada, “Bankaların kredi faizleri çok yüksek. Faizlerin düşmesi, ekonomik dalgalanmadan olumlu çıkabilmemiz için en önemli adım. Bankaların ekonomik dalgalanmada artık kar yerine fedakarlık etmeleri gerekiyor” dedi.

BANKALARIN FAİZ GELİRİ GEÇEN YILA GÖRE YÜZDE 41 ARTTI

Palandöken yaptığı yazılı açıklamada, ekonomik dalgalanmadan olumlu etkilenen belki de tek sektörün bankalar olduğuna işaret ederek, bu kurumların ocak-ağustos döneminde elde ettikleri faiz gelirlerinin, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 41 artarak 157 milyar liradan 222 milyar liraya çıktığını açıkladı.  Palandöken, “Bankaların kredi faizleri çok yüksek. Faizlerin düşmesi, ekonomik dalgalanmadan olumlu çıkabilmemiz için en önemli adım. Bankaların ekonomik dalgalanmada, artık kar yerine fedakarlık etmeleri gerekiyor. Aksi halde reel sektörü vuran dalgalanma dönüp dolaşıp mutlaka finans sektörüne de yansıyacak. Dolayısıyla bankalar vatandaşı, ekonomiyi ve ülkemizi düşünerek yüksek faizleri mutlaka düşürmeliler” açıklamasını yaptı.

VATANDAŞTA AYAĞINI YORGANINA GÖRE UZATMALI

Palandöken vatandaşları da harcamalar konusunda uyararak,”Banka faizlerinin çok yüksek olması, vatandaşı bir borcu kapatmak için diğer bankaya borçlanmaya zorluyor. Yüksek faiz oranları mutlaka düşmeli ancak vatandaş da kartlara yüklenmekten vazgeçmeli. Bu yılın ilk 6 ayında toplam kredi kartı sayısı 64 milyon 829 bin 970, toplam banka kartı sayısı ise 136 milyon 408 bin 538 olarak kayıtlara geçti. Bu yüksek kart sayıları, kartlara ne kadar düşkün olduğumuzu gösteriyor.”

ÖNEMLİ  Belediyenin Yıkım Kararına Nasıl İtiraz Edilir?
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ