Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Yönetici Nereye Şikayet Edilir?

Yönetici Nereye Şikayet Edilir?

Site ve apartman yöneticisi ile her geçen gün yaşadığınız sorunlar artıyorsa yönetici nereye şikayet edilir bunu bilmeniz gerekir.

Her apartman ve site yöneticisinin belli sorumlulukları olduğu gibi, kat sahiplerinin de yönetime karşı belli sorumlulukları var. Ancak bu durum aksaklığa uğrarsa yapılacak işlemler düşünüldüğü kadar imkansız ve zor değil.

Yöneticilerin görevleri ve yaşadıkları zorluklar, yönetici oldukları sitenin büyüklüğüne göre farklılıklar gösterebiliyor. Ancak bu sorumluluğun altına giren kişinin de görevlerini ve yükümlülüklerini zamanında ve doğru bir şekilde yerine getirmesi şart.

Özellikle genel kurul toplantıları ve periyodik olarak yapılan toplantılarda alınan kararların hepsini vaktinde yerine getirilmesi gerekiyor.

Pek tabii bu durumda tüm site sakinlerinin de aidatlarını zamanında ödemesi ve toplantılara katılıp söz haklarını kullanması bekleniyor.

Eğer söz hakkı sahibi olan kişiler haklarını kullanmayıp, bir de aidat ücretini geciktirirse yapılması planlanan işlemlerin gecikmesi haliyle söz konusu olabiliyor.

Ancak tüm apartman ve site sakinleri kendi yükümlülüklerini yerine getirmesine rağmen alınan kararlar yerine getirilmiyor ve sorun yaşanıyorsa, kanunen yöneticiyi şikayet etme hakkınız bulunuyor.

Site ve Apartman Yöneticisi Nereye Şikayet Edilir?

Site yöneticilerini şikayet etmeden önce bu konu ile alakalı ön bir çalışma yapmanız oldukça faydalı olacaktır.

Örneğin, bir site yöneticisinin görevleri hakkında az da olsa bir bilginizin olması şart. En azından site yönetiminin neyi doğru veya neyi eksik yaptığını anlamak için yönetmeliklere ve kararlara hakim olmanız gerekiyor.

Örneğin; eğer ki tüm bu konulara hakimseniz ve gerçekten yöneticinin işini iyi yapmadığını, kurallara uymadığını, tutulan defterlerde yanlışlık olduğunu düşünüyorsanız öncelikle yapmanız gereken ilk olarak sorununuzu, şikayetinizi belli dönemlerde yapılan toplantılarda dile getirmeniz gerekiyor.

Bir diğer seçenek ise; apartmanın, sitenin ve yönetimin denetiminden sorumlu kişiler ile iletişime geçip yönetimin uyarılmasını sağlamak. Tüm bunlar da sorunun giderilmesinde etkili olmadıysa, kat sahipleri ile anlaşıp olağanüstü genel kurul toplantısının yapılmasını sağlayabilirsiniz.

ÖNEMLİ  Aidat öder üzere konut muştusu

Bunun sebebi; apartman ve site içerisindeki çoğunluk tarafından memnun olunmayan, zorluk çıkaran yöneticiyi seçim ile değiştirebiliyor oluşunuz. Bu şekilde durumu site dahilinde kısa sürede ve sorun büyümeden halledebilirsiniz.

Tüm bu seçenekler de kimi zaman işe yaramayabilir. Bu durumda yapabileceğiniz bir şey daha var. Kanunlar içerisinde kat sahiplerine tanınan belli haklarınızı mahkemeye başvurarak da alabilirsiniz.

Özellikle son yıllarda kalabalık şehirleşmeden ve büyük sitelerden dolayı bu tür sorunlar hızlı bir şekilde çözüme kavuşuyor.

Sulh Hukuk Mahkemesi’ne konu ile alakalı yapacağınız suç duyurusu son ve kesin bir çözüm olarak her zaman elinizin altında bulunuyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ