Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Yeni Evlenenlere Kredi Desteği

Yeni Evlenenlere Kredi Desteği

Yeni evlenecek olan vatandaşlara kredi çalışması konusunda birçok kirli bilgi mevcut. Eski Aile ve Sosyal Politikalar bakanı Fatma Şahin döneminde başlatılan ancak, Şahin’in Gaziantep belediye başkanlığına getirilmesi ile sekteye uğrayan proje şekillenmeye başladı. Ak Parti Konya Milletvekili ve Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından yapılan açıklamalar ise, yeni evlenenlere kredi desteği bekleyenleri hayal kırıklığına uğrattı. Tüketici kredi formatında nakit akışı, sıfır faiz ve uzun vadelerde çıkması beklenen evlilik kredisi beklentileri karşılamadı. Hükümet tarafından açıklanan Çeyiz Hesabı ile müstakbel çiftler 5.000 Türk Lirasına kadar hibe alabilecekler. Kısa vadede evlilik planlayanlar ise bu hesaptan nispeten faydalanamıyorlar.

Peki nedir bu Çeyiz Hesabı ?

Ebeveynler tarafından, çocuklarının ileriye dönük evlilik ihtiyaçlarını karşılayabilmesi adına dilediği bir bankada açtıracağı Çeyiz Hesabı ile yapacağı birikim tutarına devlet %15 katkı sağlıyor. Aile tarafından tasarruf hesabına yatırılan tutara kademeli olarak sağlanan bu desteğin 18 yıl kadar bir süreçte 100.00 lira birikirse devlet bu tutara 15.000 Lira ekleyerek katkı sağlamış olacak. Peki 100.000 Türk Lirası biriktirebilecek kadar geliri olan bir aile devletin 15.000 Türk Lirası desteğine ihtiyaç duyar mı ? Günümüzde birçok genç maddi olanaklarının yetmemesi nedeniyle evlenemezken ve hatta geçimlerini dahi zor sağlarken, devletin yüksek miktarda birikimleri olan kişilere destek vermesi büyük hayal kırıklıkları yaşatarak, evlenmek için destek bekleyen çiftlerin hayallerini suya düşürdü.

Bu durumdan kazanç sağlamak ve çözüm üretebilmek için özel bankalar ise kendi içlerinde kampanyalar düzenleyerek Yeni Evlenenlere Kredi Desteği vermeye başladı. Bankalarda ilan edilen evlilik kredisi kampanyaları aslında tüketici kredilerinden farklı maddeler içermiyor. Gerek faiz oranları, gerek vade uzunluğu ve ödeme şartları göz önüne alındığında, çekilen kredinin yeni evlenecek çiftlere pozitif ayrımcılık tanımayacağı gibi, tüketici kredisindeki yüksek faiz tutarları ile aynı şartlarda olduğu için düğünden sonraki yaşamları içinde belirli bir oranda sıkıntılı süreç geçirmelerine yol açacaktır.

ÖNEMLİ  Faiz Düştü Konut Fiyatları Yükseldi!

Kredi kullanmadan evlenmek isteyenlerin ise imdadına esnaf yetişiyor. Uzun vadeli taksitler ile yapılan satışlarda kredi kartı, peşinat ve kefil gibi zorlayıcı unsurlar aranmadan sadece senet ile yapılan satışlar sayesinde bir evi baştan sona taksitli bir şekilde kurmak mümkün gözüküyor. Tabii ki bütün mesele evi kurmak ile bitmiyor, evlendikten sonra elde edeceğiniz kazanç miktarından giden taksitlerin üzerine ev kirası, faturalar ve farklı masraflarda eklenince günümüzde geçim şartlarının ne düzeyde zorlaştığını görüyoruz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ