Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Yeni Bakanla Sektör için Yol Haritası Belirleniyor

Yeni Bakanla Sektör için Yol Haritası Belirleniyor

Sektörden biri olan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum bakanlık koltuğuna oturur oturmaz ilk toplantısını sektörün önde gelenleri ile yaptı. Toplantıda yeni yol haritası belirlendi.

Türk ekonomisinin önde gelen sektörlerinden olan inşaat sektörü, Emlak Konut Genel Müdürlüğü görevinde bulunan Murat Kurum’un bakan olmasını sevinçle karşıladı. Sektörün içinden bir isim olan Kurum, konut sektörünün sorunlarını yakından biliyor ve bugüne kadar oluşturulan yol haritalarında büyük katkısı var. Tüm bunların yanında, sektörün kısa vadeli kriz dönemlerinde oluşturduğu çözümlerle, bu dönemleri konut geliştiricisi ve tüketici için fırsata dönüştüren Kurum, çevreye saygılı proje bilinciyle hareket ediyor. Kurum’un bakan olmasıyla birlikte gayrimenkul geliştiriciler ve sektörün temsilci örgütleri sorunlarına göre kısa ve orta vadede çözümler oluşturulmasını bekliyor.

BÜROKRASİ İŞLERİ YAVAŞLATIYOR

Acil çözüm bekleyen konulardan biri ‘bürokrasi’. Kamu kurumlarının ortak sorunu olan yavaş ilerleyen ve çeşitli kurumlar arasında gidip gelen belgelerle aylar hatta yıllar süren bürokratik süreç, konut geliştiriciler için kimi zaman bir inşaatın yapım süresinden daha uzun sürüyor. Ayrıca belediyelerdeki işlemlerin farklılık göstermesi de bu bürokratik sürecin sorunlu alanlarının başında geliyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM KAT MÜLKİYETİ SORUNUNA TAKILIYOR

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım, Türkiye açısından en acil çözüm bekleyen konunun kentsel dönüşümün önündeki engeller olduğunu söyledi. Durbakayım, kat mülkiyeti sorununun çözülmesini beklediklerini kaydederken, dönüşümün ada bazlı teşvik edilmesi gerektiğini dile getirdi. Dövize bağlı olmayan yerli üretimin daha fazla kullanılması teşvikinin de bekleyen sorunlar arasında olduğunu aktaran Durbakayım, ayrıca yabancıya konut satışının ‘ihracat’ sayılarak inşaat firmalarının bu kapsamdaki sistemden faydalanması gerektiğini dile getirdi.

ÖNEMLİ  Konut Kredisinde Faizin 8 Puanını Devlet Ödesin!

ÜLKEDE MÜTEAHHİT ENFLASYONU VAR

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği Başkanı Feyzullah Yetgin ise ‘hızla artan müteahhit sayısına’ dikkat çekti. Yetgin, “İrili ufaklı 400 bin olduğu tahmin ediliyor. Kanunda belirlenecek kriterlerle artık bu konuda yeni bir yapı belirlenmeli” dedi.

Sektörün hızlanması için hayata geçirilen dönemsel teşviklerin yerine, bu teşviklerin belirli düzenlemeler ile kalıcı hale getirilmesini beklediklerini belirten Yetgin, “Bürokrasi de azaltılmalı. Dönüşüm ise akıllı ve sürdürülebilir kentler açısından ele alınarak hızla yapılmalı. Bizim ülke olarak yürümemiz değil, koşmamız lazım” diye konuştu.

Bakanlıktaki ilk toplantısını gayrimenkul sektörü temsilcileriyle yapan Bakan Kurum, Gayrimenkul ve GYODER Başkanı Feyzullah Yetgin, İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım ve KONUTDER Başkanı Altan Elmas ile bakanlıkta yapılan toplantıda sektörün sorunları masaya yatırıldı. Toplantıda gündem olan konu başlıkları şöyle;

Kentsel dönüşümü hızlandıracak yasal düzenleme, 

KDV’de sadeleşme ve indirim, 

şirketlerin KDV alacağı için düzenleme, 

konut kredi faizlerinin makul seviyeye çekilmesi, 

yabancıya vatandaşlık için konulan 1 milyon dolarlık alım şartının 300 bin dolara inmesi.

KDV FARKLILIĞI BİRAN ÖNCE ÇÖZÜLMELİ

Mesa Mesken Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Boysanoğlu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile KDV konusunda ilişkili diğer bakanlıkların, aciliyetle çözmelerini bekledikleri ‘KDV karmaşası’na dikkat çekti. Boysanoğlu, “KDV Türkiye’de en karmaşık iş. Yüzde 1, 8, 18 uygulanıyor. Kimi belediyelerin uygulamalarına göre bile yüzde kaç KDV olacağı farklılık gösteriyor. Hükümet bunun önüne geçmeye çalıştı ama yine de hem bizlerin, hem tüketicinin kafasını çok karıştırıyor. Buna artık tek bir KDV uygulayıp çözüm bulmalıyız. Dar gelirli için üretilen konutta yine yüzde 1 KDV kullanılabilir” diye konuştu.

Elmas, “Sektörün sorunları var ama bunlara sorun değil geçici çözümler yerine, yeni bir yol haritasıyla, anlaşılır ve kalıcı bir sistem belirlemeliyiz. Konut geliştiricilerin, şehirlerin ve gelir grubuna göre insanların talepleri var. Sürdürülebilir bir büyüme için kısa, orta ve uzun vadeli olarak çözüm önerilerini hayata geçirmeliyiz” dedi.

ÖNEMLİ  İmar Barışı'nda Alo 181 Devrede
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ