Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Yeni Alınan Evdeki Kiracı Çıkarılabilir mi?

Yeni Alınan Evdeki Kiracı Çıkarılabilir mi?

Ülkemizde ki her insanın hayali öncelikli olarak kendine ait bir ev sahibi olmaktır. Bunun için yıllarca çalışırlar, biriktirirler ve bu birikimi peşinat olarak kullanıp, bir bankadan çektikleri ev kredisi ile hayallerinde ki eve kavuşurlar. Fakat bazı durumlarda süreç evi almanız ile bitmez. Aldığınız evin boş veya kiracılı olup olmadığı da dairenin yeni sahibi olarak sizi olumlu veya olumsuz etkileyebilir.

Yeni ev sahibi olan kişinin satın aldığı evde kiracı bulunuyor olması durumu Yasal mevzuatlar ve düzenlemeler ile belli bir standarda oturtulmuş olsa bile, hem ev sahibi hem de kiracı için ciddi sıkıntılara yol açabiliyor. Bu sebepten dolayı eve ödediğiniz peşinat ve bankadan çektiğiniz kredi kadar alacağınız evin boş durumda olması sizin avantajınıza.

Yani evi almakla işiniz bitmiyor, evi satın aldığınızda içinde bir kiracı var ise otomatikman bir de kiracı satın almış oluyorsunuz. Bazı kişiler kendileri oturmak istiyor yahut başka tanıdığı birine evi kiralamak istiyor fakat evde mevcut bulunan kiracıyı bir anda çıkarmak mümkün değil ve yasalar bu konuda kiracının yanında duruyor. Bu yüzden mevcut yasaların belirlemiş olduğu şekillerde kiracı anlaşmak gerekebiliyor.

Kiracılı bir ev almanın sıkıntılarından kurtulmanın en kestirme ve kolay yolu mevcut kiracı ile anlaşmaktır. Normal şartlarda bir kiracı yıllık olarak sözleşme yeniler. Kiracının ev ile alakalı hakları sözleşme yapılırken belirlenmiştir, ayrıca kanun koyucuların kiracıların mağduriyetini gidermek için çoğu durumda kiracının yanında durduğu aşikâr.

Kiracı hakları

Ev sahibi kiracı ile anlaşarak kiracıyı çıkaramıyor ise, kiracıya ihtarname çekmelidir. İhbarnamenin ulaşmasından itibaren kiracıya evden çıkması için tanınan süre 6 aydır. Bunu da bir şartı var ev sahibi tapuyu aldıktan sonra 1 aylık süre içerisinde noter yolu ile ihtarname göndermelidir. Bu şekilde bir yol izlenildiğinde 6 ay sonunda kiracıyı evden çıkarabilirsiniz. Buna rağmen kiracı 6 ay içinde çıkmaya yanaşmaz ise tahliye davası açarak evden çıkarabilirsiniz. Tapuyu ilk aldığınız zaman ki 1 aylık süreçte ihtarnameyi çekmemeniz, önceki kira sözleşmesini kabul ettiğiniz anlamına gelir.

ÖNEMLİ  Emlak Vergisi Ödemeleri Ertelendi mi?

Bazı durumlarda taşınmazın üzerinde mal sahibinin haklarının kısıtlanması anlamına gelen şerh durumu olabilir. Genelde uzun süreli kiralamalarda bu durum yaşanır evin yeni sahibi için sorun olabilir. Çünkü kiracı sözleşme hükümlerini yerine getirdiği sürece evden çıkarılamayacağını garanti altına almış olur. Bu nedenle kiracılı ev alırken tapu da şerh olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Şerh geçerlilik süresi maksimum 5 yıldır.

 

Konuyla ilgili olarak aşağıdaki yazılarımız da ilginizi çekebilir:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ