Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Yazlık alırken nelere dikkat etmeli

Yazlık alırken nelere dikkat etmeli

Bu makalemizde yazlık alırken nelere dikkat etmeli konusunda size vereceğimiz ipuçları sayesinde, satın aldığınız mülk hem hayalini kurmuş olduğunuz tatili kendi evinizde geçirmenizi sağlarken, hem de ödemiş olduğunuz tutarı güvence altına alarak ilerleyen zamanlarda prim elde etmenizi sağlayacaktır.

Aşağıda maddeler halinde sıralayacağımız yazlık alırken nelere dikkat etmeli veya yazlık alırken dikkat edilmesi gerekenler ipuçlarını dikkatli bir şekilde okumanızı tavsiye ediyoruz.

  • Yazlık mülkünüzü alırken sadece tatil yapma amacıyla değil, ilerleyen süreçte satabilme ihtimalinizi de göz önünde bulundurmalısınız. Tapu işlemlerinin olması gerektiği şekilde ve yasal çerçevede pürüzsüz olarak tamamlanmasını sağlamalısınız.
  • Satın alma işlemlerini yürütürken, konu hakkında tecrübeli bir gayrimenkul danışmanından yardım almanız olumlu sonuçlar ede etmenizi sağlayacaktır.
  • Mülk içerisinde sosyal tesislerin bulunması, yazlığınızın daha kolay değerlenmesini sağlayacaktır. Havuz, bahçe ve teras gibi sosyal kullanım alanları olan yazlıkları tercih ediniz.
  • Adı her ne kadar yazlık olsa da, mülkünüzü kış aylarında da kullanabilmek için, ısıtma alt yapısının bulunması ve kullanılabilir halde olması yazlık alırken nelere dikkat etmeli konusunda oldukça önemli bir faktördür.
  • İnşaattan veya topraktan satın alacağınız mülk / mülkleri yapan yüklenici firmanın daha önce geliştirdiği projeleri inceleyerek konutun kalitesi hakkında fikir sahibi olabilirsiniz.
  • Yazlığınızın manzarası ve çevresi de hem sizin için hem de ilerleyen dönemde yazlığınızı satmak isterseniz yeni sahibi için oldukça önemlidir. Siz mülkü satın alırken deniz görmesi, doğa ile iç içe olması artı yönde puandır ancak ilerleyen süreçte deniz manzarasını kapatacak ya da doğallığını kaybettirecek inşaatlar yapılması hem maddi yönden kayıp sağlatacak hem de yapacağınız tatil kalitesini düşürecektir.
  • Sabit gider tutarları incelenmeli ve site içerisinde bulunan konutların aidat, görevli ücreti gibi sabit giderlerin boyutunu öğrenmelisiniz. Yüksek tutarlardaki sabit giderler mülk sahipleri için külfet oluşturmaktadır.
  • Bir diğer önemli faktör ise ulaşım konusudur. Denize sıfır ve dağ yamacına yapılan bir binanın ulaşımı sıkıntılı olması halinde ruhsal açıdan dinlenmenizi sağlayacak tatiliniz bir eziyete dönüşebilir.
ÖNEMLİ  Murat Kurum: Türkiye olarak inşaat dalında Çin’den sonra ikinci sıradayız

Yukarıda belirttiğimiz faktörleri değerlendirmeli ve yeni bir konut satın alırken bu noktalara dikkat etmelisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ