Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Yatırım için 1+1 mi, stüdyo dairemi seçmeli?

Yatırım için 1+1 mi, stüdyo dairemi seçmeli?

Barınma ihtiyacı olan konutlar, dünyanın nadir ülkelerinde bir yatırım aracı olarak görülmekte. Bu ülkeler arasındaki ilk 5’te ise Türkiye’de var. Nüfusun hızla artmasıyla birlikte baş gösteren en büyük sorunlardan birisi olan barınma ihtiyacı için birçok farklı formül üretilse de, konutlar yatırımcıların gözdesi olduğu için fiyatları bir türlü düşmüyor.

Yatırımcılar için yaptığımız araştırmalar neticesinde, muallakta kalınan en büyük sorulardan birisi olan Yatırım için 1+1 mi, stüdyo dairemi seçmeli ? sorusuna cevap veriyoruz.

Öncelikle konut tiplerinin hedef kitlelerine bakmamız gerekiyor. Stüdyo daireler genelde kısa süreli kiralamalar, öğrenciler veya bekar yaşayanlar için ısınma, eşya ihtiyacı ve temizlik gibi unsurlarda kolaylık sağladığı için tercih ediliyor.

1+1 daireler ise hedef kitlesi stüdyolara nazaran çok daha fazla gözüküyor. Metrekare ölçüleri daha geniş olduğu için;

  • Yeni evlenmiş olan çiftler.
  • Öğrenimi için yurtta kalması gereken ancak özgürlüğüne düşkün öğrenciler.
  • Ekonomik özgürlüğünü farklı şehirlerde kazanmaya başlayan kişiler.
  • Evlilik hayatı dışında, garsoniyer arayışı olanlar.
  • Evlilik hayatında aradığını bulamayıp, boşanmak zorunda kalanlar.
  • Dar gelirli aileler
  • Yaşlı anne veya babasını kendi konutunun yakınlarına taşımak isteyenler
  • Home ofis iş kuracaklar

Gibi uzayan bir şekilde listelemek mümkün. Bu denli geniş bir talep kitlesi olduğu düşünülünce 1+1 konutların stüdyo dairelere oranla tercih edilmesi daha iyi bir seçim olduğu bariz gözükmekte.

Henüz Türkiye için küçük ölçeklerde evde yaşamak biraz olumsuz bir durum gibi gözükse de uzun vadeli yatırımlar için, maliyet düşük olan 1+1 tercihleriniz pozitif oranda bir gelir düzeyi gösterebilir. Ayrıca kiralama oranlarına göz atıldığı zaman, Stüdyo dairelerin 1+1’e oranla kıyaslamasında kiralama sürecinin daha yavaş olduğu görülmektedir.

Yatırım yapmadan önce satın alacağınız bu konutların; yerleşim merkezlerine, eğitim kurumlarına veya hitap edecek kitlenin yaşam alanına yakın olmasına mutlaka dikkat ediniz. Civarda bulunan üniversite, hastane, iş merkezi veya yüksek kişi sayısına sahip olan her türlü sosyal, ticari işletmeler kiralama sürecini hızlandırarak talep oranlarını arttıracaktır.

ÖNEMLİ  Bolu'da konut satışları arttı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ