Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Yapı Denetiminde Devrim!

Yapı Denetiminde Devrim!

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bugünden itibaren uygulayacağı yeni yapı denetim modeline göre artık müteahhitler inşaatları denetleyecek yapı denetim firmalarını seçemeyecek.

YAPI DENETİMİNDE DEVRİM GİBİ KARAR

Yapı Denetim ve Deprem Mühendisliği Derneği Başkanı Nazmi Şahin, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 1 Ocak 2019 yılında yürürlüğe girecek yeni yapı denetim düzenlemesiyle inşaatlarda denetleyen ile denetlenen arasındaki ilişkiyi kestiğini söyledi. Saha uygulamalarındaki sistemsel ve mevzuattan doğan hatalar sonucu eski yapı denetim sisteminin işlevini yitirmeye başladığına dikkat çeken Şahin, “18 yıldır yapı denetim firmaları, denetleyeceği inşaatlara giderek ‘sizi denetlemek istiyorum’ diyerek iş istiyordu. Böyle bir mekanizmanın sağlıklı sonuçlar doğurması mümkün değildi. 2019 yılında yürürlüğe girecek yeni mevzuat değişikliğiyle sektördeki belirsizliğe son verildi” dedi. Yapı denetim sisteminde artık yapı sahipleri ve müteahhitlerin kamu adına kendilerini denetleyecek yapı denetim firmalarını seçemeyeceğini kaydeden Şahin, “Böylelikle bağımsız, sağlıklı ve kaliteli bir denetim sağlanmış olacak.”

FİRMALAR KURA İLE BELİRLENECEK

Şehirlerde faaliyet gösterebilecek yapı denetim kuruluşları, 1 Ocak’tan itibaren noter huzurunda çekilecek kurayla puanı sıfır kabul edilerek sıralanacak. Yeni mevzuatla illerde yapı denetim firmalarına da sınırlama getirildi. Yapı Denetim Komisyonu’nca kanunun uygulandığı her il için o ilde faaliyet gösterebilecek yapı denetim kuruluşu sayısı hesap edilecek. Bir ilde faaliyet gösterebilecek yapı denetim kuruluşu sayısı beşten az olamayacak” diye konuştu.

ÖNEMLİ  20 bin konutluk sarsıntı dönüşümü
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ