Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Yapı Denetim Yetkisi Kura İle Verilecek

Yapı Denetim Yetkisi Kura İle Verilecek

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum Rize’de yaptığı açıklamada, Türkiye’de yapı kalitesini artırmak için bundan sonra yapı denetim firmalarının bakanlıkça kura sistemi ile belirleneceğini açıkladı

YAPI DENETİM FİRMALARI KURA İLE BELİRLENECEK

Bakan Murat Kurum Rize ziyaretinde yaptığı açıklamda, yapı denetim sistemindeki değişikliğin neler getirdiğine ilişkin soru üzerine, düzenlemelerin 1 Ocak 2019 itibarıyla yürürlüğe gireceğini belirterek, “Artık yapı denetim kuruluşlarını Bakanlığımız kura sistemi ile belirleyecek. Kura sistemi çerçevesinde yapı denetim kuruluşlarımız yüklenicilerle değil, Bakanlığımız ile istişare edip kura çerçevesinde işlerini alacak.” açıklamasını yaptı.

BİNA KALİTESİNİ ARTIRMAK İÇİN ÖNEMLİ

Yeni düzenlemenin getireceği olumlu yönlere dikkati çeken Bakan Kurum, “Böylelikle daha düzenli ve sağlıklı bir yapı denetim sistemine kavuşmuş olacağız. Hakkaniyet çerçevesinde teknik elemanı, iş bitirmesi çerçevesinde yapı denetim kuruluşlarını seçerek, daha sağlıklı hale getirme hedefiyle bu uygulamayı başlatıyoruz. Yaptığımız işlerde imalat kalitesi çok büyük önem arz ediyor. Bunların hepsi milli servet. Bu imalatları yapıp geri dönmememiz gerekiyor. Bu noktada yapı denetim sisteminin iyi işlemesi, bina kalitesini artırmamız adına çok önemli. Deprem ülkesinde yaşıyoruz. Birinci ve ikinci derece deprem kuşağında topraklarımızın yüzde 66’sı, nüfusumuzun yüzde 71’i bulunuyor. Dolayısıyla binaları deprem yönetmeliğine ve projelere uygun yapmak, kaçak binaları azaltmak adına bu düzenlemeyi yaptık. 2019 yılında da uygulamaya geçeceğiz.”

BANKALAR HAFTA SONU İMAR BARIŞI MESAİSİ YAPACAK

İmar Barışı kapsamında bankaların hafta sonu da hizmet verdiğini hatırlatan Kurum, “Bugüne kadar 9 milyon 600 bin vatandaşımız başvurdu. 15 milyar liraya yakın bir bedel yatırıldı. Bu bedel ve barış çerçevesinde amacımız, 31 Aralık 2017 tarihinden önceki yapılarla devletin barışı. Vatandaşımızın, elektrik, su, doğal gaz mülkiyet problemlerini çözmek adına çıkarılmış bir yasa.” değerlendirmesinde bulundu.

ÖNEMLİ  Artık Konutlar Yarım Kalmayacak!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ