Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Vefa Hakkı Sözleşmesinde Önemli Değişiklik

Vefa Hakkı Sözleşmesinde Önemli Değişiklik

Vefa Hakkı Sözleşmeleri yabancı para ile yapılabilecek. Bu düzenleme Vefa Hakkı’nın daha etkili ve yoğun olarak kullanılabilmesine de imkan sağlamış olacak.

 

Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü (TKGM) tarafından duyurulan yeni düzenleme ile alakalı açıklamalarda bulundu. Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nün geri alım hakkında yabancı para dönemine dair yaptığı düzenlemenin detaylarından bahsederek,

“Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yapılan bilgilendirmeye göre geri alım yani Vefa Hakkı sözleşmeleri yabancı para ile yapılabilecek. Bu düzenleme Vefa Hakkının daha etkili ve yoğun olarak kullanılabilmesine de imkan sağlamış olacak. Yabancı para alacağı konulu geri alım hakkı içeren satış sözleşmeleri de, yabancı para üzerinden tapuya şerh verilebilecek. Bu kapsamda, satış sözleşmesi ile birlikte ya da satış sözleşmesinden ayrı olarak noterde düzenlenen geri alım hakkına ilişkin sözleşmenin yabancı para üzerinden kararlaştırılmasında ve bu tür sözleşmelerin tapu siciline şerh edilmesinde bir sakınca bulunmuyor” dedi.

VEFA HAKKI İÇİN SÖZLEŞMEDE ŞERH MADDESİ OLMALI

“Vefa hakkı kanuna göre satanın, sattığı taşınmaz malı müşteriden geri satın alma hakkını saklı tutmasıdır” diyen Özelmacıklı, şu ifadeleri kullandı: “Sözleşme, Noter huzurunda ya da Tapu Sicil Müdürlüğü’nce düzenlenmiş olması ve tapu kütüğüne şerh edilmesi gerekiyor. Tapu kütüğüne şerh verilen geri alım hakkı, şerhte belirtilen süre içinde her malike karşı kullanılabilir. Binde 6.83 tapu harcı olan vefa hakkında, ayrıca damga vergisi de tahsil edilmektedir. Şerhin etkisi, her durumda, şerhin verildiği tarihin üzerinden on yıl geçmekle sona erer. Bu sürenin sonunda malikin talebi ile terkin edilebilir”.

VEFA HAKKI

Bir gayrimenkulu satan kişinin, sattığı gayrimenkulu aynı şartlarla geri alma hakkıdır. Yani mal sahibinin ( malik ) sattığı taşınmazı , sattığı şartlarla geri alabilmesi hakkına Vefa Hakkı diyoruz. Bazı yerlerde Geri Alım Hakkı olarak da bilinen Vefa Hakkı genellikle gayrimenkulu satan fakat satış bedelinin tamamını alamayan satıcıya güvence sağlamak amacıyla yapılır. Vefa Hakkı sözleşmesinin , Noter huzurunda yada Tapu Sicil Müdürlüğü’nce düzenlenmiş olması ve tapu kütüğüne şerh edilmesi gerekmektedir. Vefa Hakkı, sözleşmede süre belirtilmişse o sürenin sonunda, belirtilmemişse 10 sene sonunda sona erer.

ÖNEMLİ  Yasalar kiracıyı koruyor
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ