Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Vatandaş Araç Yerine Konut Aldı!

Vatandaş Araç Yerine Konut Aldı!

İkinci el araç fiyatları, ilk defa bir araç sahibi olma hayali kuranları kara kara düşündürürken mevcutta aracı olanları ise konut sahibi yapıyor. İkinci el araç piyasasının uçuşa geçmesiyle fiyatı ikiye katlanan aracını satarak yeni bir araç almanın maliyetinin daha yüksek olacağını hesap eden vatandaş yatırımını konuttan yana kullanıyor.

İkinci el araç fiyatlarının 1,5 yıl içerisinde yüzde 100 değer kazanmasının ardından aracını satışa çıkaran yeni bir otomobil arayışına girmek yerine soluğu gayrimenkul ofislerinde alıyor.

Fiyatı ikiye katlanan aracını satarak kendine peşinat oluşturan vatandaş üstünü eş dost ya da kredi ile tamamlayarak ev sahibi oluyor.

Türkiye genelinde konut satışları 2020 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 54,2 artarak 170 bin 408 adet oldu. Konut satışlarında İstanbul 30 bin 292 konut satışı ve yüzde 17,8 ile en yüksek paya sahip oldu.

Türkiye genelinde ipotekli konut satışlarında ise dikkat çeken bir artış oldu. Kredi faizlerinin tarihin en düşük seviyelerine inmesinin etkisiyle 2020 Ağustos ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ipotekli satışlar da yüzde 122 arttı.

Konutta kamu bankaları öncülüğündeki başlatılan 0,64 faiz kampanyası ağustos ayının ilk haftasının sonunda sona erdi. Faizler bugün itibariyle bankasına göre değişmekle birlikte aylıkta yüzde 1,15 ve üzerinde yer alıyor.

Otomobiller İlana Çıktı

Konutta her ne kadar faizler yükselişe geçse de ikinci el otomobilde ortaya çıkan değer kazancı peşinat ihtiyacını ortadan kaldırınca vatandaş da ortaya çıkan bu fırsatı eve dönüştürmek için harekete geçti.

Bütçesine uygun evi bulan vatandaş peşinat için aracını ‘Acil’ başlığıyla satışa çıkardı. Öyle ki; ikinci el ilan sitelerinde aracını ev almak için satışa çıkardığını söyleyenlerin sayısında ciddi artış yaşandığı gözlemlendi.

ÖNEMLİ  Üç bakan Türkiye'nin en yüksek barajını yerinde inceleyecek

Fiyat Katlandı

Piyasada en fazla tercih edilen araçların ikinci el fiyatlarına bakıldığında ortalama rakamların 2015 ve üzeri araçlarda 85 ile 200 bin lira arasında yer aldığı görülüyor.

Son 1,5 yıldır yükselişte olan ve özellikle koronavirüs salgını ile sekteye uğrayan sıfır araç üretimiyle ikinci elde araç fiyatları yüzde 100 artmış durumda.

Geçtiğimiz yıl bu aylarda 70-80 bin liraya alınmış bir ikinci el araç için bugün itibariyle talep edilen rakam 150 bin lira bandını aşıyor.

Konutta Düşük Faiz Fırsatı

Türkiye’de ikinci el konutların büyük şehirlerdeki ortalama metrekare birim fiyatlarına bakıldığında en pahalı ikinci el konut İstanbul’da yer alıyor. En son yapılan bir araştırmaya göre mega kentte ikinci el konutta ortalama metrekare birim fiyatı 3 bin 865 lira.

Bu da ikinci el 100 metrekare bir dairenin ortalama fiyatının 386 bin lira olduğu anlamına geliyor. İkinci el konutta kullanacak kredide yüzde 10 peşinat şartı bulunuyor.

Bugün ikinci el aracını 150 bin liradan satarak ev alacak kişinin başka bir birikimi olmaması halinde kullanacağı kredi oranı 186 bin lira.

Bankaların konut kredi faiz oranlarına bakıldığında en düşük faiz oranı olan yüzde 1,15 ile 10 yıl vade ile aylık 2.866 liralık ödeme planı çıkarılıyor.

İkinci El İlgi Görüyor

İkinci el aracını satıp peşinat yapanların İstanbul’da ortalama ikinci bir ev için ödeyeceği rakamlar bu şekilde iken ikinci el konutta ortalama metrekare fiyatı 1.914 lira olan Ankara’da 100 metrekare daire 194 bin lira, ortalama metrekare fiyatı 3.095 lira olan İzmir’de 300 bin lira, ortalama metrekare fiyatı 2.254 lira olan Bursa’da ise 225 bin lira.

Büyükşehirler arasında en ucuz ikinci el konut ise Şanlıurfa’da yer alıyor.

ÖNEMLİ  En Uygun Konut Kredisi Hangi Bankada?

M2 birim fiyatının ikinci el konutta ortalamada 1.262 lira olduğu şehirde 100 metrekare daire için ödenen rakam 126 bin lira olarak ifade ediliyor.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ