Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Üsküdar’da kentsel dönüşüm

Üsküdar’da kentsel dönüşüm

İstanbul Üsküdar’da kentsel dönüşüm uygulaması hayata geçirilmesi için gerekli olan, Nazım imar planında yapılması gereken tadilat teklifi, Adalet ve Kalkınma partili üyelerin onayı ile kabul edilerek yürürlüğe geçmiştir. Alınan bu karar sonrası basın açıklaması yapan Üsküdar belediyesi başkanı Hilmi Türkmen, Boğaz köprüsü civarında bulunan betonarme yapı kirliliğini daha fazla arttırmadan estetik yapılar gerçekleştireceklerini ve kentsel dönüşüm projesi kapsamında ilk kazmanın vurulduğunu belirtti.

Üsküdar’da kentsel dönüşüm projesinin hayata geçmesiyle, imar planında yapılacak olan değişiklik ve tadilat işlemleri için, İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde toplantı gerçekleştirildi. Meclis üyelerinin tamamının katıldığı toplantıda, Üsküdar için yapılacak olan kentsel dönüşüm projesi kararları görüşüldü. Oy çokluğu ile kabul edilen karar neticesinde projeye start verildi. Üsküdar – Mehmet Akif Ersoy mahallesini kapsayacak olan proje için 1/5000 ölçekli imar planı değişikliği kararı alınan toplantıda Cumhuriyet Halk Partili üyelerin ret oyu vermesi çoğunluğa yetmedi. Proje kapsamında alınan kararlar doğrultusunda yapılacak olan Ticaret + Konut projeleri, semt sakinleri ve arsa sahipleri için oldukça önem taşıyor. İstanbul’un gözde semtlerinden olan Üsküdar’da kentsel dönüşüm yapılması, bölgenin estetik açıdan sahip olduğu değerlerin korunması yönünde oldukça riskli bir eylem olarak gözükse de, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, özellikle sahip oldukları estetiği korumak adına her türlü fedakarlığı ve özveriyi göstereceklerinin üzerine basarak anlattı. Konuşmasının devamında ise;

  • Alınan Kentsel Dönüşüm kararının Üsküdar için hayati önem taşıdığını, TOKİ ile karşılıklı imzalanan protokoller sayesinde, yerinde dönüşüm formülü ile ilerleyeceklerini, Şu anda bölgede yaşayan vatandaşlar mağdur edilmeden, hak sahibi yapmaya yönelik çalışmaları başlatacakları şeklinde demeç verdi.

Konuyu özetleyerek toparlamak gerekirse, Üsküdar’da kentsel dönüşüm projesi semt haklının yüzünü güldüreceğe benziyor. Oldukça eski bir tarihe sahip olan bölge, uzun yıllardır kullanılan binalar ve Marmara bölgesinin deprem hattında yer alması sebebiyle önemli risk faktörleri taşıyor. Hükümet kanadı ile birlikte yürütülerek imar edilecek olan yapıların, depreme karşı olan mukavemeti olası bir doğal afet durumunda en üst seviyelerde tutması planlanarak, depreme dayanıklı konutlar ve ticarethaneler inşa edilmesi planlanıyor.

ÖNEMLİ  Kentsel Dönüşümde Vergi Muafiyeti
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ