Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Türkiye’nin Yüzde 60’ı Kendi Evine Oturuyor

Türkiye’nin Yüzde 60’ı Kendi Evine Oturuyor

İnsan hayatındaki en büyük güvencelerden birisi ev sahibi olmaktır. Ülkemizde son 20 yılda dar gelirlilerin ev sahibi olma oranı sürekli arttı. Türkiye’de bireylerin yüzde 60.4’ü oturduğu evin sahibi! Bu oran geçtiğimiz yıl biraz düşmüştü ama konut kredilerindeki tarihi indirimden sonra yine yükselmesi bekleniyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen yıl Temmuz ayında 14 bin 348 kredili konut satışı yapılırken, bu yılın aynı döneminde 141 bin 434 satış işleminin gerçekleştiğini açıkladı.

Buna göne kredili konut satışı yüzde 1.000 arttı. Kredi faizlerinin düştüğü 1 Haziran’dan itibaren gerçekleşen kredili konut satışı ise 250 bin 792’ye ulaştı. Bu artışta kamu bankalarının konut kredilerinde büyük indirim yapması etkili oldu.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ekonomi küçülürken ev satışlarındaki yüzde 1.000’lik oran muazzam bir artış! Asıl ilginç olan ise konutların daha çok gelir düzeyi düşük bölgelerde satılması.

Temmuz ayında 27 bin 424 kredili konut satışının yapıldığı İstanbul’da 2.680 konutla Esenyurt en çok konut satılan ilçe oldu. Pendik’te 1.880, Sancaktepe’de ise 1.560 kredili konut satıldı.

İstanbul’un diğer ilçelerinden Ümraniye’de 1370, Beylikdüzü’nde 1280, Kartal’da 1267, Maltepe’de 1213, Küçükçekmece’de 1143, Çekmeköy’de 1124 ve Tuzla’da 1058 kredili konut satışı gerçekleşti.

Türkiye’de ABD’deki gibi mortgage kriz bekleyenler, sürekli “Emlak balonu patlayacak” diyenler yine yanıldı.

İnsan hayatındaki en büyük güvencelerden birisi ev sahibi olmaktır. Ülkemizde son 20 yılda dar gelirlilerin ev sahibi olma oranı sürekli arttı.

Türkiye’de bireylerin yüzde 60.4’ü oturduğu evin sahibi!

Bu oran geçtiğimiz yıl biraz düşmüştü ama konut kredilerindeki tarihi indirimden sonra yine yükselmesi bekleniyor.

Dünyanın en güçlü dördüncü ekonomisi Almanya’da bile vatandaşlarının yarısından fazlası kirada oturuyor. Konut sahibi Almanların oranı yüzde 47.5!

ÖNEMLİ  Ağustos Ayı Kira Artışı Belli Oldu
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ