Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

TOKİ’de Eylül Fırsatı

TOKİ’de Eylül Fırsatı

TOKİ, bu ay itibariyle 4.052 konutu satışa sundu. 55 bin liradan başlayan fiyatlarla satışa sunulan dairelerde, en düşük taksit 285 lira

EMEKLİ VE DÜŞÜK GELİR GRUBUNA HİTAP EDEN KONUTLAR

Ülkemizin değişik noktalarında konut inşasına devam eden TOKi, 2018’de özellikle düşük gelirli vatandaşlara odaklandı. Birçok şehirde konutlarını satışa çıkaran TOKİ, 285 liradan başlayan taksitlerle konut satıyor. Konut fiyatları 55 bin liradan başlıyor. Satışa sunulan konut sayısı 4 bin 52’yi buluyor. Emekli, düşük gelir grubu dahil tüm kesimlere hitap eden konutlar 1+1, 2+1, 3+1 olarak satışa sunuluyor.  Satışa sunulan konutlar için TOKİ’nin yetkilendirdiği kamu bankalarına, Halkbank ve Ziraat Bankası’na başvuru yapmak gerekiyor.

BAŞVURU İÇİN KONUT BEDELİNİN YÜZDE 10’U BANKAYA ÖDENİYOR

Projenin olduğu şehirlerdeki Halkbank veya Ziraat Bankası şubeleri aracılığıyla teminat yatırılıp sözleşme imzalanabiliyor. Başvurunun hangi bankaya yapılacağı konutun özelliğine ve bulunduğu ile göre değişiyor.  Peşinat için daire fiyatının yüzde 10’u alınıyor.  Düşük gelir grubuna, (aylık hane geliri 3.200 liranın altında olan kesime) yönelik inşa edilen daireler için ödenecek peşinat 10 bin liradan başlıyor.

BAŞVURU KOŞULLARI

Düşük gelirliler için yapılan konutu almak için başvuran kişinin kendisi, eş ve velayeti altındaki çocukları üzerine kayıtlı konutu olmaması gerekiyor. Ayrıca konut alınacak ilde bir yıl ikamet şartı da bulunuyor. Konut almak isteyen emeklilerinde yine ilgili bankaya başvurmaları gerekiyor. TOKİ’nin konutlarına başvurabilmek için öncelikle emeklinin kendisi, eş ve velayeti altındaki çocukları üzerine kayıtlı evi olmamalı. İkinci olaraksa daha önce TOKİ’den konut satın almamış veya konut kredisi kullanmamış olması koşulu aranıyor. Ev alınacak il/ilçede en az bir yıl ikamet şartı da var.

ÖNEMLİ  TOKİ'den Ucuz Konut Atağı!

ÖRNEK HESAPLAMA

Ankara Mamak Gülseren Mahallesi 3. Etap 2. Bölge’den alt gelir grubu olarak ev almak isteyenler 1+1 daire almak isterse 83 bin lira ödeyecek. 10 bin lira peşinat ödeyen geri kalanını 180 ay (15 yıl) vadeyle ödeyebilecek. Bunun aylık taksidi 408 lira.  Eğer 20 bin lira peşin ödenirse, 20 yıla kadar vade ve 264 liradan başlayan taksitle ev alınabilecek.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ