Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

TOKİ’de Artış Enflasyonun Altında Yapılacak!

TOKİ’de Artış Enflasyonun Altında Yapılacak!

Bakan Murat Kurum, TOKİ’den alınan konutların borçlarının güncellenmesinde, enflasyonun altında bir artış için çalışma yapıldığını açıkladı.

TOKİ’DE ARTIŞ ENFLASYONUN ALTINDA OLACAK

Toplu Konut İdaresi Başkanlığından (TOKİ) daha önce konut alanlar için her yıl enflasyon oranında artış söz konusu, bu artış genelde TÜFE oranıyla eş değer olmaktadır. Bu yılda enflasyon oranlarının oldukça yüksek seyretmesi Çevre ve Şehircilik Bakanlığını harekete geçirdi. Konuyla ilgili açıklama yapan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum artışın enflasyonun altında olması için çalışma yürütüldüğünü duyurdu.

YERİNDE GÖREREK ÇÖZÜM

Malatya Valisi Ali Kaban’ı makamında ziyaret eden Kurum,  Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından Yüz Günlük Eylem Planı’nın açıklandığını anımsatarak, “Bu kapsamda çevre ve şehircilik alanında kentlere bizzat gittim ve yerinde tespitlerde bulundum. Çözümleri de yerinde bularak yapmaya çalışıyoruz. Bugün de bu vesileyle Malatya’mıza geldik. Şehrin ihtiyaçları noktasında Beydağı’ndan, şehir merkezindeki meydan otoparkına, altyapıyla alakalı yapılması gerekenlerin kararlarını alıp, sahada uygulamalarını yapıyor olacağız.”

İller Bankasının Malatya’da 2003-2018 döneminde yatırım değeri 540 milyon lira olan 145 işi tamamlandığını belirten Kurum, “Devam eden 32 işimiz var ve bunların maliyeti de 140 milyon lira tutarında. Şehrin alt ve üstyapısı, sosyal ihtiyaçları kapsamında da bakanlığımız ve ilgili birimler çalışıyor. Bunun dışında Beydağı’nda kentsel dönüşüm alanında Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız iki etabı tamamladı. İnşallah üçüncü etapla ilgili kararları da bugün burada alacağız ve sahada hızlı bir şekilde inşasına başlayacağız.”

TOKİ’NİN YAPTIĞI YILLIK ARTIŞ ENFLASYONUN ALTINDA OLACAK

Bakan Murat Kurum Daha önce bizden konut almış vatandaşlarla ilgili olarakta, ” Toplu Konut İdaresi Başkanlığımız çalışıyor. Borçların güncellenmesi noktasında, enflasyonun daha altında güncellemeyi meydana getirecek bir düzenleme yapılıyor. İnşallah önümüzdeki süreçte vatandaşlarımıza bunları da duyuracağız. Şu an enflasyon, TEFE, TÜFE ortalaması yüzde 18-20 bile olsa biz bunların daha da altında bir düzenlemeyle inşallah vatandaşlarımıza o manada bir imkan sunuyor olacağız.”

ÖNEMLİ  TOKİ Sosyal Konut Başvuru Süresi Uzatıldı
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ