Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

TOKİ 50 Bin Konut Başvuruları Bugün Bitiyor

TOKİ 50 Bin Konut Başvuruları Bugün Bitiyor

TOKİ’nin 50 bin sosyal konut projesine başvurular bugün sona eriyor. Başvuru sürecinin tamamlanmasının ardından tüm illerin kura tarihleri belirlenecek. TOKİ’nin 50 bin konutu için şu ana kadar 650 bine yakın başvuru geldi.

Toplu Konut İdaresi (TOKİ) tarafından satışa sunulan 50 bin sosyal konut için başvurular bugün sona eriyor. Başvuruların sona ermesiyle beraber sonuçların açıklanması için başvurulanlar arasından kura çekilişi yapılacak.

KURA TARİHLERİ NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

TOKİ konutları için başvurular bugün sona eriyor. Türkiye genelinde 67  ilde 104 projeye alınan başvurular için kura tarihlerinin önümüzdeki hafta açıklanması bekleniyor. Kura çekilişi için başvuru sahiplerine SMS ile bilgilendirme yapılacak. Kura çekilişinin Mayıs ayının ilk haftası yapılacağı öngörülüyor.

TOKİ İSTANBUL KURALARI NE ZAMAN?

TOKİ 50 bin konut için en fazla başvurunun yapıldığı il olan İstanbul’da, kura tarhilerinin önümüzdeki hafta açıklanacağı tahmin ediliyor. İstanbul projelerine başvuran vatandaşlara da kura tarihleriyle ilgili diğer illerde olduğu bilgilendirme SMS’i gönderilecek. SMS’de kura tarihi, saati ve kuranın nerede yapılacağı bilgileri yer alacak.

KONUTLAR 3 YIL İÇİNDE TESLİM EDİLECEK

Konutlar, inşaatları da bitirilip en geç 36 ay içinde hak sahiplerine teslim edilecek. 2 1 konutların taksit ödemeleri konut teslimlerinden sonra başlayacak. Konut satış vadelerinde faiz uygulanmayacak, sadece taksitlerde 6 ayda bir memur maaşlarına yapılan zam oranında artış yapılacak.

BAŞVURU ŞARTLARI

-Projenin başvuru şartları arasında ilk sırada Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak yer alıyor.

ÖNEMLİ  TOKİ Para İadesi Nasıl Alınır 2020

-2+1 konutlara 25 yaşını dolduranlar, 3 1 konutlara ise 18 yaşını tamamlayanlar başvurabiliyor.

-Ayrıca hane halkı adına yalnızca tek başvuru yapılabiliyor, yani kişi kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuruda bulunulabiliyor.

-Bulunduğu ilçe sınırları içerisinde 1 yıldan az olmamak koşuluyla ikamet etmek,

-Daha önce TOKİ’den konut satın almamış ve konut kredisi kullanmamış olmak,

-Başvuru sahibinin kendisine, eşine ve/veya velayeti altındaki çocuklara ait tapuda kayıtlı kat irtifaklı/kat mülkiyetli bağımsız bir bölümünün veya müstakil bir konutunun (tarla, bağ, bahçe, köy evi ve işyeri hariç) olmaması,

-Alt gelir grubu konutlarında aylık hane halkı geliri olarak en fazla net 4 bin 500 lira, İstanbul’da ise en fazla net 4 bin 800 lira gelire sahip olmak.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ