Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Tapuda Dolandırıcılık Sona Eriyor!

Tapuda Dolandırıcılık Sona Eriyor!

Farklı il veya ülkelerde bulunan alıcı ve satıcıların bir araya gelmeden tapu işlemi yapmasına imkan sağlayan uygulama 15 Eylül’den itibaren tüm tapu müdürlüklerinde hizmete girecek.

Taşınmaz mülkiyetinin devrini amaçlayan sözleşmelerin, alıcı ve satıcıların farklı tapu müdürlükleri veya yurt dışında teşkilatında bulunduğu durumlarda da yapılmasına imkan sağlayan düzenleme 1 Ocak tarihinde yürürlüğe girdi. 

Farklı il veya ülkelerde bulunan alıcı ve satıcıların bir araya gelmeden tapu işlemi yapmasına imkan sağlayan uygulama 15 Eylül’den itibaren tüm tapu müdürlüklerinde hizmete girecek. Bu zamana kadar 352 işlemin yapıldığı uygula ile kayıt dışılığın önüne geçilecek. 

Emlakçılara yetki belgesi şartlı dönem 1 Eylül’de başladı. Düzenleme, ev gösterme gibi hizmetlere de standartlar koydu. Artık ev bakan herkes ‘taşınmaz gösterme belgesi’ imzalayacak.

Emlak işletmelerinin yetki belgesi alması için son tarih 31 Ağustos 2020 olarak açıklanmıştu. Bu süre sona erdi. Artık yetki belgesi olmayanlar emlakçılık faaliyetinde bulunamayacak.

Yeni düzenlemelerle birlikte kayıt dışılığın önlenmesi, konut almayı düşünen vatandaşların mağdur olmaması amaçlanıyor. Düzenlemelerle beraber ev almak daha karlı ve güvenli hale getirildi. 

ÖNEMLİ  Ev Alırken Dikkat Edilecek 10 Nokta!
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ