Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Tapu sorgulama nasıl yapılır?

Tapu sorgulama nasıl yapılır?

Yeni almak istediğiniz gayrimenkul hakkındaki en detaylı bilgilere sahip olabileceğiniz tek kurum Tapu ve Kadastro daireleridir. Size konut satışı yapmaya çalışan kişi gerçekten konutun sahibimi? Gayrimenkul üzerinde bir borç var mı? Taşınmazın inşası izin verilen ölçülerde mi? Gibi birçok önemli soruların cevabını almadan ödeme yapmanızı tavsiye etmeyiz. Satın alacağınız mülkün yasal konularda temiz olduğuna ve size devir işlemi yapacak olan kişinin mülk sahibi veya yasal vekili olduğuna emin olduğunuza gerekli sorgulama işlemleri adımına geçiş yapabilirsiniz.

Peki, tapu sorgulama nasıl yapılır?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte, devlet dairelerinde olan işlemler için de birçok kolaylık ve yenilik sağlandı. Türkiye.gov.tr adresinden T.C. kimlik numaranız ve şifreniz ile yapacağınız e-Devlet sayesinde, günümüzdeki bir çok zaman kaybı yaşatan işlemleri saniyeler içerisinde gerçekleştirebilirsiniz. E-Devlet şifresi almak için en yakın P.T.T şubesine giderek Kimlik belgeniz ile başvuru yapabilirsiniz. Tapu sorgulama nasıl yapılır? Sorusunun cevabı ise e-Devlet sitesi üzerinde açıkça gösterilmekte. Tapu sorgulama işlemi için Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü’nce yapılan tüm çalışmalara internet üzerinden erişim sağlamanız mümkün.

Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü sekmesi altında bulunan;

  • Tapu Bilgileri Sorgulama
  • Tapu ve Kadastro Harç ve Döner Sermaye Sorgulama / Döner Sermaye Ödeme
  • Tapu Telefon Bilgileri Beyan
  • Tapu Taşınmaz Beyan

Maddelerinden dilediğinizi seçip, işlemleri yapmaya koyulabilirsiniz. Tapu Sorgulama yapmak için ilk sıradaki Tapu Bilgileri Sorgulama seçeneğine tıklamalı ve kısa bir süre bekledikten sonra, istenilen bilgileri doğru şekilde girerek taşınmazın parsel, ada, büyüklük ve benzeri tüm bilgilerine ulaşmanız mümkün olacaktır. Sistem henüz test aşamasında olduğu için yoğun kullanımlarda sıra beklemeniz istenilebiliyor. Sıra beklerken uzun süreler bekleme yaparsanız, sistem sizin güvenliğiniz için otomatik olarak çıkış işlemi yapacaktır. Bu sebeple ara ara sayfayı yenilemenizde fayda var ancak sıklıkla yenileme yaparsanız sıradaki sayınız sürekli sonlara düşeceği için sayfaya hiç giriş yapamayabilirsiniz.

ÖNEMLİ  Ev alırken devlet desteği

Tapu Sorgulama Nasıl Yapılır? Konusunda yukarıda sizlere detaylı anlatım yaparak, bundan sonraki süreçte sahip olmak istediğiniz taşınmazlar hakkında detaylı bilgi sahibi olabilmenizi amaçladık. Tapu ve Kadastro hakkında tüm bilgiler ve püf noktalar için bizi takip etmeye devam ediniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ