Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Sorunlu Binalar için Son Fırsat!

Sorunlu Binalar için Son Fırsat!

Bakan Murat Kurum, İmar Barışı’nın iskan sorunu olan binalar için son fırsat olduğunu belirtti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, İlbank Sosyal Tesisleri’nde düzenlenen, “100 Günlük İcraat Programı” sunumu için Başkent’teki medya temsilcileriyle bir araya geldi. Bakanlığa ait 100 günlük icraatlerle ilgili detaylı bilgiler veren Kurum, İmar Barışı ile ilgilide vatandaşlara uyarıda bulunarak bunun son fırsat olduğunu belirtti.

İMAR BARIŞI

Bakan Murat Kurum, İmar Barışı’nda öncelikli beklentinin parasal değil, vatandaşların kaçak binalardaki sorununu çözmek olduğunu belirterek, “Bu artık İmar Barışı noktasında olması gereken son yasa. Bu yasadan faydalanan faydalandı, faydalanmayan süre içerisinde yapılacak neyse buna katlanacak. Neticede devlet vatandaşına bir adım attı. Bu adımı değerlendiren değerlendirecek, değerlendirmek istemeyen de süreçte sonuçlarına katlanacaktır. Artık 13’üncü, 14’üncü, 15’inci barış olmayacak, bu son barış, son af. O manada bir daha af çıkmaması noktasında zaten biz şehirlerde o çalışmaları başlatıyor olacağız. Vatandaşlarımız faydalanacak biz de onlarla el birliği içerisinde projelerimizi gerçekleştireceğiz.”

MİLLET BAHÇELERİ

18 ilde 33 millet bahçesi yapacaklarını belirten Bakan Murat Kurum, “22 millet bahçesini projelendiriyoruz. 100 gün içerisinde 5 millet bahçesini de açıyor olacağız, 6 millet bahçesinin projelendirme çalışmaları da başlayacak.” diye konuştu. İstanbul’da Kayaşehir’de, “Kayaşehir Birinci Etap” ve “Kuzey Yakası”, Baruthane’de “TOKİ Millet Bahçesi”, Esenler’de “15 Temmuz” ve Konya’da “Meram” millet bahçelerinin açılışlarının 100 gün içinde gerçekleştirileceğini bildiren Kurum, İstanbul’da Pendik, Kayaşehir, Validebağ, Küçükçekmece, Ayazma ve Diyarbakır’da Dicle Vadisi’nde de 6 bahçenin çalışmalarının başlayacağı bilgisini verdi.

Eski kullanılmayan stadyumların yerine de Millet Bahçeleri yapılacağı anlatan Bakan Murat Kurum, İstanbul’da Atatürk Havalimanı’nın olduğu yer ile Esenler’deki askeri alanlardan alınan ve kentsel dönüşüm için rezerv alanı olarak düşünülen bölge ve Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nin bulunduğu alanın da Millet Bahçesi olma konusunda projelendirileceğini söyledi. Bakan Murat Kurum, Millet Bahçeleri ile İstanbul’da kişi başına düşen yeşil alan miktarının yüzde 10, Ankara’da ise yüzde 6 artacağına dikkati çekti.

ÖNEMLİ  Türk müteahhitler dünya ikinciliğini geri aldı

KENTSEL DÖNÜŞÜM

Kentsel dönüşüm çalışmaları konusunda da bilgi veren Bakan Murat Kurum, “Bakanlık olarak, 2012’den bu yana 2 milyar liraya yakın kira yardımı yapmış bulunuyoruz. Ülke genelinde 7,5 milyon bağımsız birimin dönüşümünü hedefliyoruz. Bu manada 1 milyon 300 bin bağımsız birimin dönüşümüne de başlamış bulunuyoruz. Bu 1 milyon 300 bin, yaklaşık 4 milyon vatandaşımızın can güvenliği teminatı oluyor. Bunu daha hızlı bir şekilde yürüteceğiz.” dedi.

Kentsel dönüşümde sahada yaşanan sorunlar olduğunu belirten Bakan Murat Kurum, bu sorunlara ilişkin de gerekli düzenlemeleri Meclisin açılmasıyla gündeme getirileceğini, hiçbir vatandaşın mağdur olmayacağı kentsel dönüşüm projelerini yürüteceklerini vurguladı.

KANAL İSTANBUL

Bakan Murat Kurum, “Kanal İstanbul’la ilgili bugünkü dövizin artışı ve faizin hareketliliği muhakkak tüm ülkedeki yatırımı o manada etkiler. ‘Etkilemiyor’ demek doğru değil ancak Kanal İstanbul çok önemli bir proje, herkesin, sadece yerli yatırımcının değil, yurt dışındaki yatırımcının da önemsediği bir proje. Bu manada başarılı olacağını düşünüyorum. Buraya faiz desteği noktasında zaten bir kamu kaynağını kullanmak gibi bir hedefimiz yok. Cumhurbaşkanımızın da bu noktada talimatları var, hiçbir kamu kaynağı kullanmadan bu projeyi gerçekleştiriyor olacağız. Yurt dışındaki yatırımcılarımız o manada bu projeye ilgililer, yerli yatırımcılarımızdan da ilgili olanlar var. Netice de bu proje bugünden yarına bitecek bir proje değil, bir süreci olacak, Ulaştırma Bakanlığımız bu ihaleyi yapacak. Ben hiçbir problemle karşılaşmayacağız diye düşünüyorum.”

ALIŞVERİŞ MERKEZLERİ

Bakan Murat Kurum, “Şunu istiyorum, arzu ediyorum, her önüne gelenin AVM, ofis yapamadığı, ihtiyacın tespit edildiği, ihtiyaca göre yapıldığı, yapan firmanın finansal yeterliliğinin olup olmadığı. Yani yapan firmanın finansal ve teknik yeterliliği var mı? Şehrin buna ihtiyacı var mı? Bunları ruhsat almadan önce bunları bize ispat ediyor olacak. Biz üst ölçekte sorunları çözmezsek eğer önümüzdeki sorunları çözmekten yoruluruz. Dolayısıyla bu sorunları üst ölçekte çözmemiz gerekir diye düşünüyorum. Belki bir kısmı 100 güne girmeyecektir ama süreç içerisinde yapmayı arzuladığımız değişiklikler olacak.”

ÖNEMLİ  İsra Holding’den V serisi 14 farklı ülkeden yatırımcı çekti

LOJMAN SATIŞI

Bakan Murat Kurum, “İlk etapta 5 bin konut, toplamda 50 bin konut hazır. İnşallah bunların da satışlarını hızlı bir şekilde yapıp, içinde olan vatandaşlarımızın alması, bizim temennimiz budur. Onların alması noktasında cazip imkanlar onlara sunup, bu konuyu da bir daha açılmamak üzere kapatmak istiyoruz.” dedi.

HAZİNE ARAZİLERİ

Bakan Murat Kurum, atıl durumdaki hazine arazilerin ekonomiye kazandırılacağını dile getirerek 81 ilde 13 milyon kilometrekare tescil harici alanın da envanterinin çıkarılacağını bildirdi.

OKULLARA YEŞİL BAYRAK

Milli Eğitim Bakanlığı ile de okullarda “Yeşil Bayrak” projesini başlatacaklarını, temiz ve sıfır atık konusundaki bilinçli ve bunu uygulayan okullar hedeflediklerini söyledi.

EMLAK BANKASI

Bakan Kurum,  “2001’de tasfiye sürecine başlandı ve bugün tasfiye sürecini başarıyla tamamladık ve ilk 100 gün içerisinde genel kurullarını yapıp, hızlı bir şekilde bankayı faaliyete geçiriyor olacağız. Bu banka, yaklaşık 1 milyar 100 milyon lira ödenmiş sermayesiyle güçlü bir banka olacak. Biz bakanlığımız bünyesinde olması hasebiyle de kamunun atıl arazilerini, gayrimenkullerini burada değerlendiriyor olacağız. Emlak Bankasının geçmişte yapmış olduğu projelerin daha büyük bir vizyon içerisinde yenilerini yapıyor olacağız. Burası bizim çok önemsediğimiz, hızlı hareket etmek istediğimiz bir ilan o manada biz de hızlı bir şekilde hareket edip, bu bankayı kuruyor olacağız. Gayrimenkul sektörüne, gayrimenkulle alakalı vatandaşlarımızın hizmetine güçlü manada çalışacak ve hizmet verecek bir banka olacak.

Bankanın 100 gün içerisinde statüsünü belirleyeceğiz, genel kurulunu yapacağız, hizmet binası ve benzeri ihtiyaçlarını karşılıyor olacağız. BDDK’nin talepleri doğrultusunda da hızlı bir şekilde çalışmayı başlatacağız. Bu banka hem gayrimenkul sektöründe cari açığın azaltılması, ithal ikameli malların ülkemizde üretilmesi noktasında ülkemize ve sektörümüze yön verecek.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ