Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Sit Alanları İmar Barışından Yararlanamayacak

Sit Alanları İmar Barışından Yararlanamayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Birinci derecede arkeolojik sit alanında olan binaların imar barışından faydalanmasına müsaade etmeyeceğiz.”

SİT ALANLARINA İMAR BARIŞI YOK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Birinci derecede arkeolojik sit alanında olan binaların imar barışından faydalanmasına da müsaade etmeyeceğiz. Bunu dün turizm bakanımızla da konuştuk. Böyle bir karar aldık. Birinci derecede arkeolojik sit alanlarından vatandaşlarımızın imar barışından faydalanmasına müsaade etmeyeceğiz. Çünkü biz bu anlamda tarihimizi, kültürümüzü korumak istiyoruz” dedi.

TARİHİ VE KÜLTÜRÜ BOZACAK YAPILARA İZİN YOK

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, çeşitli programlara katılmak üzere Sivas’a geldi. Bakan Kurum ilk olarak Sivas Valiliğini ziyaret etti. Bakan Kurum, Nevşehir’in Kapadokya bölgesinde devam eden yıkım çalışmaları hakkında bilgiler vererek şunları söyledi:

“Nevşehir Kapadokya bölgemizde kaçak yapılara ilişkin bir süreç başlattık. Bu süreci Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte yürütüyoruz. Hem Turizm Bakanlığımız hem Çevre Şehircilik Bakanlığımız hem de valiliğimiz ortak yürütüyor bu çalışmayı biz tarihimizi bozacak, kültürümüzü bozacak hiçbir kaçak yapıya izin vermeyeceğimizi ifade etmiştik. Buna ilişkin yapılan ilk tespitlerde 190 yapı tespit edildi ve 38 yapı valiliğimiz tarafından yıkıldı, 26’sının da tebligatı yapılarak toplamda 64 yapının yıkımını gerçekleştirdik. 

KAPADOKYA’DA YIKIMLAR SÜRECEK

Kalan yapılarında inşallah en kısa zamanda yıkımlarını gerçekleştireceğiz ve birinci derecede arkeolojik SİT alanında olan bu çok önemli bir şey binaların imar barışından faydalanmasına da müsaade etmeyeceğiz. Bunu dün turizm bakanımızla da konuştuk. Böyle bir karar aldık. Birinci derecede arkeolojik sit alanlarından vatandaşlarımızın imar barışından faydalanmasına müsaade etmeyeceğiz. Çünkü biz bu anlamda tarihimizi, kültürümüzü korumak istiyoruz. Nevşehir Kapadokya bölgemiz bu anlamda bizim en önemli değerlerimizden birisidir.

ÖNEMLİ  Çinliler, Kanada’da 600 milyon dolarlık bir köprü inşa edecek

2 BİN 145 KAÇAK YAPI TESPİT EDİLDİ

Türkiye genelinde kaçak yapıların tespiti için çalışmaların devam ettiğini belirten Bakan Kurum, “Tüm Türkiye genelinde toplamda 20 ilde kaçak yapı tespiti yaptık ve 2 bin 145 kaçak yapının tespiti yapıldı. Artık resmi süreç başlatıldı. Bu süreçlerin tamamlanması müteakip kaçak yapıların yıkımını gerçekleştirmiş olacağız. 18 ilde de tespit çalışmalarımız devam etmektedir” diye konuştu

BANKA EMLAK SEKTÖRÜNÜ FİNANSE EDECEK

Emlak Bankası’nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yeniden faaliyete geçtiğini ifade eden Kurum, “Emlak Bankamız yeniden faaliyete geçti. Bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Emlak Katılımız Bankası olarak bundan sonraki süreçte faaliyetine devam edecek ve gerçekten Cumhuriyet döneminde kurulmuş çok önemli bir değerimiz AK Parti döneminde Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde Emlak Katılım Bankamız olarak sanayicilerimize, turizmcimize, inşaat sektörümüze destek verecek bankayı yeniden hayata geçirmiş oluyoruz” şeklinde konuştu.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ