Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Seçimden sonra konut fiyatları analizi

Seçimden sonra konut fiyatları analizi

Türkiye’nin merakla beklediği ve sonuçları tüm dünya tarafından takip edilecek olan 7 Haziran genel seçimleri, şuan ticaret piyasasını oldukça olumsuz etkilemiş durumda. Yabancı yatırımcıların, Türkiye’nin geleceği hakkında tahmin yapmasının zorlaşması menkul ve gayrimenkul değerlerini nakde dönüştürerek, farklı ülkelerdeki bankalara çekmiş durumda. Seçimlerden sonra piyasanın nasıl bir yol haritası izleyeceği ve durgunluğun pasifize edilerek, hareketleneceği yönünde yapılan analizleri merakla okuyoruz. Emlak sektörünün dahisi olarak nitelendirilen ve Türkiye genelinde hemen her yerdeki emlak piyasası hakkında bilgisi olan Tebernüş Kireççi ile yapılan röportaj ile Seçimden sonra konut fiyatları analizi hakkında birkaç bilgi edindik. Aşağıda sizler ile paylaşacağımız bilgiler doğrultusunda, seçim sonrası ev fiyatları konusunda fikir sahibi olabilirsiniz.

Emlak ve Konut sektörünün siyaseti sevmediğini belirterek konuşmasına başlayan Kireççi, sektörün her ne kadar siyaseti sevmediğini söylesek de, fiyatlar ile sandık arasında doğru orantılı bir matematik mevcut dedi.

Kireççi:  “7 Haziran genel seçimlerini ele alarak, seçimden sonra konut fiyatları analizi hakkında birkaç maddelik bir çalışma yapalım;

  • Siyasal istikrarın devam etmesi yani iktidar partisinin oy oranını koruyarak ya da arttırarak hükümeti yönetmeye devam etmesi halinde, uzun vadede emlak ve konut fiyatları yükseliş gösterecektir.
  • Kısa vadede yapacağımız gözlemlemeler ise, yurt dışına çıkan maddi akışın siyasi istikrar sebebiyle tekrar ülkemize getirilerek, mülke dönüştürülmesi beklenmekte. Buda talepkar bir piyasa olacağını gösteriyor. Talep ve arz dengesindeki bu değişiklik hızlı fiyat yükselişlerini beraberinde getirebilir.
  • Siyasi istikrarın sağlanması ve Ak Parti hükümetinin iktidarda kalmaya devam etmesi halinde, Merkez Bankasının faiz oranlarını düşürmesi için gereken tüm baskıları yapacaklardır. Faizlerin düşmesi durumunda konut kredisi kullanımı artacağı için konuta olan talepte doğrudan artacak ve bu da piyasadaki fiyatların yukarı yönde hareket etmesini sağlayacaktır.
  • Yabancıya olan konut satışındaki engellerin ortadan kaldırılması ve bürokratik prosedürlerin neredeyse sıfıra indirilmesiyle birlikte yabancıların ilgi odağı haline gelen ülkemizde, seçim sonrası Ak Parti hükümetinin tek parti olarak hükümeti tekrardan kurması bu ilgiyi artıracak ve özellikle Arap vatandaşlarının Türkiye’de mülk edinme istekleri önemli ölçüde artacaktır. Bu talebi karşılayabilmek adına hızla inşa edilen projeler yetmeyeceği için, iç piyasadaki gayrimenkullere yönelecek ve buda fiyatların hızla artmasına sebep olacaktır.
ÖNEMLİ  Emsal karar! Bitmeyen daireden banka da sorumlu

Yukarıdaki maddelere dayanarak, seçim sonrası konut fiyatları analizi yaptığımızda, fiyatların artış yönünde bir ivme yakalaması beklenmekte olduğunu söyleyebiliriz. “ dedi.

 

Not : Sitemizde bulunan, bu bilgilerdeki olası hata ve eksikliklerden ve bu bilgilere dayanılarak yapılan işlemlerden doğacak her türlü maddi/manevi zararlardan ve her ne şekilde olursa olsun üçüncü kişilerin uğrayabilecegi her türlü zararlardan dolayı sehiremlak.com sorumlu tutulamaz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ