Emlak Gündemi Haberleri – Şehir Emlak

Satılmayan veya Boş Daire için Aidat Ödenir mi?

Satılmayan veya Boş Daire için Aidat Ödenir mi?

Aidatın ödenmesi için konutta oturulup oturulmamasının bir önemi bulunmuyor. Kat Mülkiyeti Kanunu’na göre Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamıyor.

Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabiliyor.

APARTMAN ORTAK GİDERLERİ

Apartmandaki görevli kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi gibi giderler için tüm kat sahiplerinden toplanan apartman aidatının bedeli, kat malikleri genel kurul toplantısında belirlenir.

Kat Mülkiyeti Kanunu’nda;

“Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça: Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; katılmak ile yükümlüdür.” şeklinde belirtiliyor.


Kat Mülkiyeti Kanunu kapsamında yer alan aidat hükümlerine göre, boş daireler için de aidat ödenmesi gerekiyor.

ÖNEMLİ  Sitelerde aidatlara gelen fahiş artırımlara itiraz etmek mümkün
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ